Powiększa się grupa widzewskich młodzieżowców

Czwartek, 22. lipca 2021, godz. 07:25

W nowym sezonie Fortuna I ligi zachowano obowiązek wystawiania w całym meczu co najmniej jednego młodzieżowca. Po odejściu do Piasta Michaela Ameyawa (niestety tylko za kwotę „na waciki”), zakończeniu wypożyczenia ze Śląska Piotra Samca-Talara, kontuzji Karola Czubaka, z zawodników grających wiosną w Widzewie status młodzieżowca zachowywał tylko Filip Becht. Konieczność uzupełnienia kadry młodymi piłkarzami stała się wymogiem chwili.

Nic dziwnego, że pierwszym letnim transferem RTS było pozyskanie 19-letniego Radosława Gołębiowskiego i testowanie kolejnych nastolatków (w tym zawodników Akademii Widzewa).

W środę klubowy portal widzew.com potwierdził, że podpisano trzyletni kontrakt, z opcją przedłużenia o kolejny rok, z Kacprem Karaskiem (na zdjęciu), urodzonym 20 marca 2002 roku. Ten piłkarz rozpoczynał przygodę w futbolem w Widoku i Unii Skierniewice, ale grał przez trzy sezony w Escola Varsovia. Po powrocie do Unii występował dwa sezony w III lidze. W minionych rozgrywkach w 33 meczach strzelił 5 goli dla skierniewickiej drużyny. Pomógł zdobyć Unii okręgowy Puchar Polski (po  7:0 z KS Kutno, 3:0 z Orłem Nieborów i 3:1 w finale wojewódzkim na stadionie przy Alei Unii 3:1 z rezerwami ŁKS).

Karasek brał udział w całości przygotowań do sezonu ekipy RTS pod wodzą nowego trenera Janusza Niedźwiedzia. Był jednym z 13 piłkarzy, którzy grali we wszystkich czterech sparingach. Z Wisłą Płock i Koroną Kielce drugie połowy, a z Hutnikiem Kraków i Stalą Rzeszów już w wyjściowych jedenastkach. W spotkaniu z rzeszowianami zdobył wyrównującego gola.

Jest pierwszym zawodnikiem pozyskanym latem przez Widzew, który wywodzi się z okręgu łódzkiego i to z rejonu, w którym klub z Piłsudskiego bije rekordy popularności. Ja sam, jako łowiczanin z urodzenia, cieszę się dodatkowo, gdyż Kacper urodził się w mieście nad Bzurą z godłem pelikana. Żartowałem nawet z trenerem Niedźwiedziem, że może Karasek pójdzie w ślady dwóch aktualnych reprezentantów Polski, urodzonych w Łowiczu: Macieja Rybusa (Lokomotiw Moskwa) i Przemysława Płachety (Norwich). Wierzę, że Kacper rozwinie swój talent na szczeblu centralnym w widzewskiej drużynie i trzymam kciuki za tego młodzieżowca.

W inauguracyjnym meczu nowego sezonu Widzew podejmował będzie w niedzielę, 1 sierpnia, o godz.12.40 Sandecję Nowy Sącz. Są szanse, że ten meczu obejrzy ponad 10 tysięcy kibiców. Run na karnety nie ustaje, a możliwość taką stwarza przepis, który pozwala przekroczyć limit 50 procent pojemności stadionu kibicom z zaświadczeniem o pełnym szczepieniu przeciw COVID-19.

Pierwsze spotkanie wyjazdowe widzewiacy rozegrają 8 sierpnia na Stadionie Ludowym w Sosnowcu także o godz. 12.40. Tamtejsze Zagłębie podpisało dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia z 24-letnim Dominikiem Jańczy (11 meczów ekstraklasy w Zagłębiu Lubin).

Dariusz Kamiński podpisał roczny kontrakt z GKS Jastrzębie (22-letni pomocnik zdobył 9 goli w 30 trzecioligowych meczach Wisłoki Dębica).

Chrobry zawarł roczny kontrakt z opcją przedłużenia z 31-letnim pomocnikiem Adamem Banasiakiem (1 gol w 13 meczach Radomiaka, a wcześniej m.in. 5 meczów w ekstraklasie w Widzewie w 2012 roku). W Niemodlinie w sparingu pierwszoligowców Podbeskidzie przegrało 0:2 z zespołem z Głogowa (gole: Dominik Dziąbek 36, Dennis van der Heijden 57 min). Spadkowicze z ekstraklasy grali w silnym składzie włącznie z 33-letnim napastnikiem Kamilem Bilińskim (mistrzem Litwy 2013, Łotwy 2019 oraz zdobywcą 11 bramek w 26 spotkaniach poprzedniego sezonu). Od początku w Podbeskidziu grał Kacper Gach, a w przerwie zmienił go Konrad Gutowski (obaj z przeszłością w Widzewie).

W sparingu w Olsztynie, mimo dwukrotnego prowadzenia po golach Łukasza Monety w 25 i Patryka Zycha w 88 minucie, Stomil tylko zremisował 2:2 z trzecioligowym Bałtykiem Gdynia. W wyjściowym składzie pierwszoligowców do przerwy grał Merveille Fundambu, a do 62 minuty pozyskany z GKS Tychy Szymon Lewicki.

W Górniku Polkowice trenuje Maciej Pałaszewski (23-letni pomocnik, który w Śląsku zagrał 13 spotkań w ekstraklasie). Beniaminek I ligi zremisował w Lubinie z Zagłębiem 2:2 (Patryk Szysz 10, Karol Podliński 42 – Eryk Sobków 32, zawodnik testowany 50 min).

Skra podpisała roczny kontrakt z 27-letnim pomocnikiem Marcinem Stromeckim, który w minionym sezonie rozegrał w Łęcznej 24 mecze, włącznie z dwoma bezbramkowymi spotkaniami z RTS. W Nowinach częstochowski beniaminek I ligi przegrał sparing z beniaminkiem cypryjskiej ekstraklasy Arisem Limassol 0:2.