Test byłych mistrzów Polski dla pierwszoligowców z Łodzi

Sobota, 23. stycznia 2021, godz. 17:46

W czwartym tegorocznym sparingu piłkarze Widzewa pokonali na boisku Łodzianki Polonię Warszawa 2:1 (0:0). To drugie zwycięstwo pierwszoligowca w styczniowych meczach kontrolnych. Fatalną informacją jest kontuzja stopera Michała Grudniewskiego, który w 16. minucie doznał skręcenia stawu skokowego i został odwieziony do szpitala.

Wielu ma prawo być zaskoczonych „konsekwencją” łodzian, którzy w żadnym z zimowych testów nie potrafili do przerwy strzelić gola. Ale postęp jest: w sobotnim spotkaniu wreszcie nie przegrali pierwszej połowy.

Liczyliśmy, że w meczach kontrolnych z trzecioligowcami pierwszoligowcy będą doskonalić przede wszystkim grę w ofensywie. Tymczasem także z Czarnymi Koszulami gospodarze początkowo wyłącznie się bronili. Nie tylko dlatego, że przez prawie kwadrans grali w dziesiątkę po kontuzji Grudniewskiego. Dopiero w końcówce tej części gry łodzianie przeprowadzili dwie groźne akcje (podanie Dominika Kuna do Przemysława Kity w 44 minucie oraz strzał lewą nogą Kity w ostatnich sekundach).

Po przerwie obie drużyny wystąpiły w znacząco zmienionych składach. W 52 minucie Michael Ameyaw (na zdjęciu) zdobył prowadzenie dla RTS zaskakującym uderzeniem z narożnika pola karnego. Młodzieżowiec łodzian był pierwszoplanową postacią tego meczu nie tylko ze względu na widowiskowość tej akcji. Może chciał się przypomnieć kibicom z Konwiktorskiej, bo przecież ten łodzianin z urodzenia przyszedł do Widzewa latem 2018 roku właśnie z Polonii.

Kiedy w 69. minucie Przemysław Kita przytomną dobitką po sparowanym strzale Ameyawa podwyższył prowadzenie, wydawało się, że łodzianie są panami sytuacji. Okazje na 3:0 były, choćby po strzałach Karola Czubaka.

Końcówka należała jednak do gości. Początkowo Konrad Reszka wychodził zwycięsko z kilku trudnych sytuacji, ale w przedostatniej minucie przelobował bramkarza łodzian Kacper Roguski. Najbardziej winnym straty gola jest Fundambu, który niefrasobliwie stracił piłkę przed własną szesnastką, a trzech obrońców dało się wymanewrować warszawiakom.

7 bramek straconych w czterech sparingach Widzewa daje dużo do myślenia. Ciekawe, czy w środowym meczu kontrolnym z kolejnym trzecioligowcem Sokołem Aleksandrów na Łodziance, doczekamy się wreszcie „zera z tyłu”.

Tym razem Widzew testował Cezarego Polaka, Krystiana Białasa,  i Mateusza Bieniasa. Odpoczywali: Marcin Robak, Mateusz Michalski oraz Paweł Tomczyk.

Widzew – Polonia Warszawa 2:1 (0:0)

Gole: Michael Ameyaw 52, Przemysław Kita 69 – Kacper Roguski 89 min.

Widzew: Mleczko – Kosakiewicz, Grudniewski (30, Kita), Tanżyna, Stępiński – Polak, Poczobut, Możdżeń, Kun – Fundambu, Białas. Druga połowa: Reszka – Kosakiewicz (65, Kun), Bienias, Tanżyna (59, Nowak), Becht – Ameyaw, Poczobut (78, Fundambu), Mucha, Polak (59, Prochownik) – Kita (75, Białas), Czubak.

Polonia: Leleń (30 Kowalczyk) – Wyszkowski, Pazio, Goliński, Wojdyga – zawodnik testowany, Piątek, Niewiarowski, Parobczyk – zawodnik testowany, Paczuk. Druga połowa: Kowalczyk (62, Abramowicz) – Kapela, Pazio (68, Wyszkowski), Roguski, Wojdyga (69, Goliński) – zawodnik testowany, Górski, Smuga, Słoma – Kujawa, Radziński.

Żółte kartki: Kun – Smuda, Goliński.

W Kielcach Korona przed wylotem do Turcji pokonała Zagłębie Sosnowiec 1:0 po golu Pawła Łysiaka w 83 minucie. GKS Tychy wygrał sparing z Fotbal Trinec 5:1, a bramki dla pierwszoligowców  zdobyli: Szymon Lewicki 18, Łukasz Grzeszczyk 45 z karnego, Damian Nowak 59, Kacper Piątek 83, Jakub Piątek 88 min.

W Krakowie drugoligowy Hutnik pokonał GKS Jastrzębie 3:1 (były widzewiak Piotr Stawarczyk z karnych w 6 i 33 , Abdullah Hafez 29, a dla pierwszoligowców Damian Rumin 78 min). Krakowska Wisła zwyciężyła Bruk Bet Nieciecza 2:1 (Aleksander Buksa 45, Rafał Boguski 85 – Roman Gergel 21 min).

W Bełchatowie GKS zremisował ze Skrą Częstochowa 2:2. Gole dla gospodarzy: Maciej Mas 48 i Maciej Koziara 58 min. Chrobry Głogów pokonał Górnika Polkowice 2:1 po bramkach Dominika Piły 15 i Michała Lebedyńskiego 75 min.

Radomiak wygrał w Radomiu ze Stalą Rzeszów 3:1 (Mateusz Radecki 11,37, Mateusz Bodzioch 60 z karnego – Mateusz Bodzioch 72 min samobójczy).

We Wrocławiu Miedź Legnica zwyciężyła MKS Kluczbork aż 7:0 (Paweł Zieliński 15 karny, Patryk Makuch 16, Mehdi Lehaire 39, Michal Bednarski 42, Krzysztof Ozga 55 i 90 karny, Hubert Kwolek 66).

W Lubartowie Górnik Łęczna wygrał z Pogonią Siedlce 3:0 (Bartosz Śpiączka 3, Krzysztof Pajnowski 33, Bartłomiej Kukułowicz 61 min).