Ciekawe sparingi i transfery konkurentów łodzian

Niedziela, 17. stycznia 2021, godz. 11:57

Sobotnia przegrana Widzewa w Łodzi w pierwszym tegorocznym sparingu 1:2 z trzecioligową Elaną Toruń nie jest jedyną wpadką faworyta. Kilka innych klubów Fortuna I ligi także doznało porażek w meczach kontrolnych. Poniżej informacje o sparingach rywali oraz transferach konkurentów,  wyjątkowo licznych na tę porę roku i skutki pandemii.

W Lubartowie Górnik Łęczna przegrał z drugoligową Stalą Rzeszów 1:2. Do przerwy prowadził pretendent do ekstraklasy po golu Maciejka Orłowskiego w 45 min, ale w drugiej połowie bramki zdobywali wyłącznie rzeszowianie Kamil Mustafajew 49 i Rafał Maciejewski 87 min. W tym meczu zagrał Aleksander Jagiełło, 25 pomocnik Piasta Gliwice, który podpisał 1,5-roczny kontrakt z klubem z Lubelszczyzny. Skład Łęcznej: Gostomski (46,Kostrzewski) – Leandro (46, Rozmus), Baranowski (46,Midzierski), Pajnowski (46, Turek, 75, Duda), Orłowski (46, Kukułowicz) – Goliński (46, Stasiak, 75, Tkacz), Kalinkowski (46, Tymosiak), Cierpka (46, Stromecki), Krykun (46, Jagiełło), Struski (46, Banaszak) – Wojciechowski (46, Śpiączka).

Pierwszy tegoroczny sparing przegrał także lider I ligi w Niecieczy, gdzie Bruk Bet uległ Cracovii 0:2 (Oleksij Dytiatjew 55, Rivaldinho 70 min). Skład gospodarzy: Budziłek (46, Kąkolewski) – Wasielewski (46, Kalisz), Klimek, Wlazło (46, Putiwcew), Grabowski (46, Pek) – Stefanik (46, Żyra), Hubinek (46. Jovanović), Bezpalec (46, zawodnik testowany), Zeman (46, Radwański), Gergel (46, Śpiewak) – Czarnowski (46, zawodnik testowany). Na testach w Niecieczy jest 19-letni napastnik Sebastian Rugowski (jesienią 9 spotkań w drugoligowym Sokole Ostróda).

Arka grała na sztucznej nawierzchni Narodowego Centrum Rugby w Gdyni, ale sparing trzeba było skrócić o 3 minuty ze względu na gwałtowną śnieżycę (także zwalanie winy za porażkę na warunki gry w Łodzi jest przesadą). Gdynianie pokonali zdegradowany z II ligi Gryf Wejherowo 4:0, zdobywając wszystkie gole w śnieżnej końcówce: Kamil Mazek 70, Mateusz Żebrowski 79, 81, 84 min. Skład Arki: Kajzer – Kasperkiewicz, Marcjanik, Danch – Hiszpański, Markiewicz, Letniowski, Soszyński, Vinicius – Skóra, Siemiaszko. Druga połowa: Krzepisz – Sasin, Ślesicki, Drewniak, Wawszczyk – Mazek, Aleman, Deja, Łabojko – Rosołek, Żebrowski.  Najlepszy na boisku był jednak nie strzelec 3 goli, ale pozyskany zimą Ekwadorczyk Christian Aleman. 20-letni pomocnik Mateusz Młyński (jesienią zdobył gola dla gdynian w 15 meczach) podpisał z Wisłą Kraków kontrakt aż do 30 czerwca 2025 roku. Wiosną będzie nadal w Arce, a dopiero od 1 lipca w krakowskim klubie.

W Miechowicach Polonia Bytom przegrała z Odrą Opole 2:3. Trzecioligowcy prowadzili aż do 70 minuty 2:0, ale końcówka należała do opolan, dla których gole strzelili: Adam Żak 70, Maciej Wróbel 83 i Łukasz Winiarczyk 90 min. Zaległy mecz w Opolu ekipa RTS ma grać 10 marca i dlatego podaję skład ósmej drużyny tabeli I ligi: Sapielak – Tabiś, Kamiński, Żemło, Matuszewski – Niziołek, Trojak, Mikinić, Czapliński, Janus – Sluga. Druga połowa: Kuchta – Szrek, Wypych, Kostrzycki, Winiarczyk – Gancarczyk, Wróbel, Bonecki, Nowak, Surzyn (70, Klimek) – Żak.

W Rzeszowie Resovia pokonała drugoligowców Hutnika Kraków 3:0 (Bartłomiej Wasiluk 47, Konrad Domoń 80, Szymon Feret 88 min). Trener gospodarzy Radosław Mroczkowski, kiedy pracował w Widzewie, był zainteresowany pozyskaniem Kamila Antonika. Nic dziwnego, że ten 22-letni piłkarz powrócił do Resovii, po krótkiej przygodzie z Arką i Zagłębiem Sosnowiec. Z beniaminkiem I ligi zawarł 1,5-roczny kontrakt.

W Ostródzie  Huragan Morąg przegrał ze Stomilem Olsztyn 2:6. Gole dla pierwszoligowców strzelili: Dawid Gruchała-Węsierski 19, Damian Sierant 47, Hubert Szramka 49, Jakub Tecław 63, testowany 20-letni napastnik Wisły Płock Adrian Szczutowski 66, Jakub Mosakowski 73 min.

Dobry znajomy trenera Widzewa Michał Bednarski powrócił  na boisko po długim leczeniu kontuzji. Król strzelców II ligi minionego sezonu jest od pół roku zawodnikiem Miedzi, w której grał tylko kwadrans w jednym meczu jesieni. We Wrocławiu klub z Legnicy zremisował z tamtejszą trzecioligową Ślęzą 4:4. Pierwszego gola dla pierwszoligowców strzelił w 35 minucie właśnie Bednarski. Pozostałe bramki zdobyli Kamil Zapolnik 59 i 83 oraz powracający po wypożyczeniu z Bełchatowa Patryk Makuch w 61 min. Skład szóstej drużyny na półmetku Fortuna I ligi Miedzi: Grobelny – Zieliński, Matuszek, Hoogenhout, Azikiewicz – Tupaj, Tront, Lehaire, Drzazga, Roman – Bednarski. Druga połowa: Lenarcik – Pleśnierowicz, Biernat, Garuch, Purzycki, Kaczmarek, Zapolnik, Garcia,  Pojasek, Kwolek, Makuch. Rezerwy Miedzi przegrały w Lubinie z liderem II ligi Górnikiem Polkowice 1:3.

Już 20 lutego pierwszy mecz o pierwszoligowe punkty rozegra Widzew. Łodzianie podejmą w zaległym spotkaniu Koronę. Kielczanie pozyskali kolejnego piłkarza. To 24-letni napastnik Kubilay Yilmaz, który zawarł półtoraroczny kontrakt, z opcją przedłużenia o kolejny sezon. To piłkarz z paszportem austriackim i tureckim, który jesienią zaliczył 3 mecze w drugiej lidze tureckiej w Menemenspor Kulubu.

GKS Jastrzębie wystawił na listę transferową 29-letniego pomocnika Patryka Skóreckiego (11 meczów jesienią) oraz dwóch młodzieżowców 17-letniego Łukasza Gajdę i 20-letniego Michała Mydlarza.