Trzynasta kolejka zwycięska dla nowego lidera I ligi

Niedziela, 22. listopada 2020, godz. 16:00

Wielu uważa, że trzynastka przynosi pecha. Nie powinno wśród nich być sympatyków Bruk Betu, który w trzynastej kolejce i do tego w piątek w Niecieczy wygrał 2:0 zasłużenie z Widzewem i został nowym liderem. To była już jedenasta wygrana drużyny trenera Mariusza Lewandowskiego, która z niepokojem oczekiwała na rezultat ŁKS w niedzielnym meczu z Puszczą Niepołomice.

Przy Alei Unii zapowiadało się spotkanie bez historii, bo faworyci prowadzili już 2:0 po golach z karnego Antonio Domingueza w 9 min oraz Macieja Wolskiego w 11 minucie. Wykluczenie Wolskiego w 27 min (za faul na Wiktorze Żytku) zmieniło obraz gry, dodało dramaturgii, opartej na niesamowitej ewolucji wyniku: 2:1 – Wiktor Żytek (27), 3:1 – Dominguez (37, karny), 4:2 – Dominguez (59), 4:3 – Żytek (70), 4:4 – Żytek(75).

Puszcza efektownie przypomniała, że w poprzednim sezonie doznała tylko jednej porażki na stadionach rywali. O ile wyczyny bramkowe Hiszpanów w łódzkim klubie nie są sensacją, o tyle 3 gole bez karnych Żytka są niespodzianką. Także dla tych, którzy pozwolili, by ten urodzony w Łodzi 26-letni piłkarz opuścił nasz okręg (grał w UKS SMS Łódź, ŁKS i Lechii Tomaszów, a do tego sam przyznaje, że był kibicem Widzewa).

Ogółem trzynasta kolejka była pechowa dla gospodarzy, którzy wygrali tylko w Niecieczy. GKS Bełchatów doznał drugiej porażki przy Sportowej, ulegając Koronie Kielce 0:1 po golu Jacka Podgórskiego z karnego w 85 minucie. W 56 min Jacek Kiełb nie wykorzystał jedenastki. Po raz pierwszy bełchatowianie u siebie nie strzelili gola.

W Olsztynie Stomil przegrał z GKS Jastrzębie 0:1, a gola zdobył Farid Ali w 9 minucie. To drugie zwycięstwo przedostatniego zespołu.

Z drużyn gości najwyżej, bo 2:0, wygrała Miedź Legnica w Tychach. Bramki zdobyli: Kamil Zapolnik (był zawodnik m.in. tyszan) w 39 min  i Szymon Matuszek w 54 min.

Trwa kryzys zespołu z Sosnowca. Mimo zmiany trenera na Kazimierza Moskala oraz zatrudnienia jako doradcy sportowego Roberta Podolińskiego Zagłębie przegrało u siebie z Chrobrym Głogów 1:2. Gole strzelili: Filip Karbowy (27 min) i dwaj zdobywcy bramek z RTS Jaka Kolenc (9) i Mikołaj Lebedyński (65).

Resovia jest nadal bez wygranej w Rzeszowie. Beniaminek przegrał tam z Arką 1:2. Gole dla gdynian strzelili Adam Deja w 43 min i Juliusz Letniowski w 48 min (już piąty gol z karnego tego pozyskanego latem piłkarza). Honorowe trafienie odnotował w 90 min Maksymilian Hebel (który zaczynał karierę w Arce, z której wypożyczany). W II lidze ten piłkarz strzelił też gole Widzewowi (gdy grał w Gryfie i Resovii). Zdegradowana z ekstraklasy Arka zajmuje teraz czwartą lokatę i w niedzielę w Łodzi gdynian podejmuje Widzew.

Ciekawy był mecz w Opolu, w którym Odra zremisowała 1:1 z Łęczną. Do przerwy dominowali goście, zasłużenie prowadząc po główce Serhija Krykuna w 21 min. Druga połowa należała do miejscowych, którzy wyrównali po trafieniu Łukasza Winiarczyka w 54 min. Opolanie mogli nawet wygrać, ale Maciej Gostomski w 77 min uratował beniaminka świetną interwencją nogą po strzale Konrada Nowaka. Drużyna trenera Kamila Kieresia utrzymała trzecią lokatę w tabeli.

W Nowym Sączu zamykająca stawkę Sandecja prowadziła z Radomiakiem po golu Damira Savsicia w 10 minucie, ale Mateusz Bodzioch w 25 min wyrównał i skończyło się remisem 1:1. Dodajmy nerwowym, bo w ostatniej minucie Michał Kaput z Radomiaka został usunięty za faul taktyczny. Jak widać, słusznie przestrzegałem w zapowiedzi kolejki tych, co typowali wygraną klubu z Radomia (po zwycięstwie nad ŁKS).

Nie można wykluczyć, że w najbliższą środę lider z Niecieczy powiększy przewagę nad łódzkim wiceliderem, bo w ostatnim zaległym meczu pierwszoligowców w Niepołomicach o godz. 12.30 Bruk Bet gra z Puszczą.