REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 abel55 202
2 wiesia 189
3 mario74... 189
4 Jazz_1910 188
5 conrado... 186
6 RTSAdri... 184
7 siwy071910 182
8 robert77u 181
9 przemyk79 176
10 wirgiliusz 171
REKLAMA
 
Dla kogo trzynasta kolejka Fortuna I ligi będzie szczęśliwa?
 
Czwartek, 19. listopada 2020, godz. 08:03

Trzynasta kolejka Fortuna I ligi rozpocznie się w piątek od mocnego uderzenia. W Niecieczy o godz. 17.40 w tzw. telewizyjnym meczu wicelider Bruk Bet (30 pkt) zmierzy się z najbardziej utytułowanym pierwszoligowcem Widzewem (16 pkt). Ten mecz zapowiemy oddzielnie.

W sobotę jako pierwsza zagra Resovia (8 pkt), która podejmuje Arkę (21 pkt). Sympatycy beniaminka czekali aż do środy na pierwszy mecz po awansie w Rzeszowie. Marzyli nie o bezbramkowym remisie z ostatnią Sandecją. Teraz liczą na więcej, a przynajmniej pierwszego gola w roli gospodarza. Trafiają jednak na gdyńskiego spadkowicza z ekstraklasy, który na wyjazdach przegrał tylko raz.
REKLAMA


Stomil (13 pkt) odrobił zaległości w środę bodaj najbardziej efektownie z pierwszoligowców. Wygrał 3:1 na Suzuki Arena w Kielcach ze spadkowiczem z ekstraklasy. I to w sytuacji, gdy aż pięciu zawodników musiało być izolowanych od reszty zespołu z powodu wyników testu na obecność wirusa. W sobotę w tzw. telewizyjnym meczu w Olsztynie gospodarze będą walczyć z przedostatnim GKS Jastrzębie (4 pkt). W poprzednim sezonie było 2:1 i 1:2.

Ciekawie będzie przy Sportowej w Bełchatowie, gdzie GKS (14 pkt) podejmie Koronę (15 pkt) i jeśli wygra wyprzedzi kielczan. Tego nie przewidywali chyba najwięksi sympatycy bełchatowskiego klubu, który przecież startował do rozgrywek z odjętymi dwoma puntami i z opinią bankruta. Palące kwestie finansowe jednak pozostały, skoro po ponad czteroletnim borykaniu się z problemami prezes Wiktor Rydz złożył rezygnację. Sportowo wygląda to jednak dobrze, skoro odmłodzona radykalnie drużyna trenera Marcina Węglewskiego potrafi zremisować w Łodzi z Widzewem i pokonać Arkę w Gdyni. W Bełchatowie przegrała tylko z ŁKS, ale liderowi także strzeliła gola. Zawita tam Maciej Bartoszek, który trenerskie nazwisko zdobył pracując w bełchatowskim klubie w latach 2009-2011. Ten stadion zna dobrze także Emile Thiakane (rosły Senegalczyk opuścił kolegów z GKS latem tego roku).

W sobotni wieczór zagrają drużyny, które liczyły przed sezonem co najmniej na lokaty barażowe, czyli GKS Tychy (20 pkt) i Miedź Legnica (14 pkt). Dlatego obie w lipcu zmieniły trenerów. Realizacja tego celu lepiej wychodzi Arturowi Derbinowi. As gości Kamil Zapolnik grał w tyskim klubie w latach 2016-2017. Może określenie „as” jest przesadzone, skoro nie potrafił wykorzystać karnego w dramatycznej końcówce meczu z wiceliderem, co przesądziło o pierwszej porażce Miedzi w Legnicy. W poprzednim sezonie GKS wygrał 4:1 u siebie i zremisował 2:2 na wyjeździe.

W Sosnowcu spotkają się dwaj środowi przegrani Zagłębie (pkt) z Chrobrym (12 pkt). Byłbym mocno zaskoczony gdyby któryś z tych zespołów powalczył o czołową szóstkę tabeli, a takie cele stawiano im przed sezonem. W minionych rozgrywkach dwukrotnie wygrał klub z Głogowa 2:0 i 3:0. To będzie trzeci mecz Zagłębia pod wodzą Kazimierza Moskala, ale pierwszy w roli gospodarza.

ŁKS (31 pkt) do środy był jedynym klubem szczebla centralnego, który nie przegrał żadnego meczu w tym sezonie. Po porażce 0:1 w Radomiu liderom z Alei Unii pozostaje miano drużyny, która odnotowała komplet zwycięstw w roli gospodarza. Do spadkowicza z ekstraklasy przyjeżdża Puszcza (18 pkt). To zespół, który w poprzednich rozgrywkach na wyjazdach doznał tylko jednej porażki (0:1 w Legnicy). W tym roku proporcje dorobku punktowego rywali z Niepołomic rozkładają się nieco inaczej, ale dla czarujących Hiszpanami łodzian może to nie być formalność. 

Nie będę zdziwiony jak za ŁKS będą trzymać kciuki w tym meczu niektórzy kibice Widzewa, a sporo fanów ŁKS może życzyć sukcesu ekipie RTS w Niecieczy w meczu z wiceliderem. Nie dlatego, że zmienili obiekt miłości, ale we „własnym, dobrze pojętym interesie”.

W niedzielę mocny bój zapowiada się w Opolu, gdzie spotkają się sąsiedzi z czołówki tabeli Odra (23 pkt) z Łęczną (24 pkt). Zwycięzca, bez względu na rezultaty pozostałych meczów, będzie zajmował trzecią lokatę.

Kolejkę zakończy mecz w Nowym Sączu, w którym Sandecja (2 pkt) podejmuje Radomiaka (21 pkt). W poprzednich rozgrywkach dwukrotnie zwyciężył zespół z Radomia 2:1 i 1:0. Skoro w środę goście, jako pierwsi ograli lidera, to trudno żeby w niedzielę nie uznawać ich za faworyta. Zwłaszcza w konfrontacji z ostatnim zespołem tabeli, który jeszcze nie wygrał żadnego spotkania. Lecz futbol to gra często ośmieszająca takie rozumowanie.
 
Pogram 13. kolejki Fortuna I ligi:
Bruk Bet Nieciecza – Widzew
piątek, 20 listopada, godz. 17:40
Resovia – Arka Gdynia 
sobota, 21 listopada, godz. 12:00
Stomil Olsztyn – GKS Jastrzębie  
sobota, 21 listopada, godz. 12:40 
GKS Bełchatów – Korona Kielce
sobota, 21 listopada, godz. 17:00
GKS Tychy –  Miedź Legnica
sobota, 21 listopada, godz. 17:00
Zagłębie Sosnowiec –  Chrobry Głogów 
sobota, 21 listopada, godz. 17:00
ŁKS – Puszcza Niepołomice
niedziela, 22 listopada, godz. 12:40
Odra Opole – Górnik Łęczna  
niedziela, 21 listopada, godz.12:40
Sandecja – Radomiak 
niedziela, 21 listopada, godz. 16:00

Bogusław Kukuć