REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 abel55 202
2 wiesia 189
3 mario74... 189
4 Jazz_1910 188
5 conrado... 186
6 RTSAdri... 184
7 siwy071910 182
8 robert77u 181
9 przemyk79 176
10 wirgiliusz 171
REKLAMA
 
Dominacja czterdziestolatków wśród trenerów I ligi
 
Niedziela, 2. sierpnia 2020, godz. 05:40

W poniedziałek, po krótkiej przerwie przed nowym sezonem, wznowią treningi piłkarze Widzewa. Będzie to zarazem pierwszy trening pod wodzą Enkeleida Dobiego. Asystentem nowego trenera RTS będzie 40-letni Marcin Broniszewski, o którym nie można powiedzieć, że jest nowy w łódzkim klubie. Był przecież w sztabie szkoleniowym Franciszka Smudy oraz Radosławowa Mroczkowskiego w ostatnim meczu sezonu 2017/2018.

Z ekipy, która pracowała w minionym sezonie drugoligowym łodzian, pozostali: Tomasz Włodarek (trener analityk), Mariusz Jabłoński (trener bramkarzy) i Kamil Migdał (trener przygotowania motorycznego). Nad zdrowiem piłkarzy będzie nadal czuwać dr Radosław Grabowski oraz fizjoterapeuci Ewelina Bućko i Hubert Gołąbek. Nie zmienił się także kierownik zespołu Marcin Pipczyński.
REKLAMA


Ruchy kadrowe w sztabach szkoleniowych I ligi nie są jakimś ewenementem, skoro z 18 klubów pierwszoligowych aż w 12 trenerzy podjęli pracę w 2020 roku. Razem z trenerem Dobim w Widzewie rozpoczynają pracę także Artur Derbin (w GKS Tychy) oraz Jarosław Skrobacz (w Miedzi Legnica).

Rekordzistą jest szkoleniowiec Puszczy Niepołomice Tomasz Tułacz, który 13 sierpnia będzie obchodził piątą rocznicę pracy z tym samym klubem, co pozostaje w tym fachu rzadkim wyczynem.


Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że w trzech zdegradowanych z ekstraklasy klubach nie zmieniono trenerów. Z drugiej strony Maciej Bartoszek podjął pracę w Koronie Kielce 6 marca tuż przed długą przerwą z powodu pandemii, Wojciech Stawowy w ŁKS 4 maja, a Ireneusz Marot w Arce 10 maja i trudno uznać ich za głównych winowajców spadku. Trzeba teraz liczyć się z tym, że ci szkoleniowcy będą się starali bardzo o powrót do grona najlepszych.

Jeśli chodzi o doświadczenie w prowadzeniu zespołów ekstraklasy mają także: Mariusz Lewandowski (obecnie trener Bruk Bet Nieciecza), Ivan Djurdjević (Chrobry Głogów), Marcin Węglewski (GKS Bełchatów), Kamil Kiereś (Górnik Łęczna) oraz Piotr Świerczewski, który obecnie prowadzi Sandecję razem z kolegą z drużyny wicemistrzów olimpijskich z Barcelony Marcinem Jałochą.

Aż 14 trenerów na zapleczu ekstraklasy to czterdziestolatkowie. Najstarszym szkoleniowcem pierwszoligowym jest znany kibicom łódzkim 54-letni Wojciech Stawowy (ŁKS), a najmłodszym 35-letni Paweł Ściebura, który 9 lipca objął GKS Jastrzębie, a wcześniej prowadził drugoligową Skrę Częstochowa.
 

Bogusław Kukuć