Najciekawiej w pierwszym i ostatnim meczu 28. kolejki
 
Piątek, 26. czerwca 2020, godz. 08:55

W szóstej czerwcowej kolejce trudne zadanie czeka lidera i wicelidera II ligi w wyjazdowych meczach z beniaminkami. GKS Katowice (51 pkt) zacznie 28. kolejkę w sobotnie południe we Wronkach z rezerwami Lecha (34 pkt), a Widzew (54 pkt) zakończy w niedzielnym tzw. telewizyjnym meczu w Polkowicach z tamtejszym Górnikiem (37 pkt). Występ łodzian zapowiemy oddzielnie.

Zakończenie serialu 12 z rzędu meczów bez porażki rezerw Lecha przegraną 2:3 w Łodzi, było arcyważne nie tylko dla łodzian. Porażka poznaniaków stwarza nową sytuację dla drużyny trenera Rafała Ulatowskiego. Gdyby przy Piłsudskiego goście utrzymali dwubramkowe prowadzenie lub choćby wywieźli punkt, to zdolna młodzież mogłaby poczuć się zbyt pewnie.

Mogłaby to wykorzystać w najbliższej kolejce Gieksa. Obsunięcie się talentów Kolejorza aż na piętnaste miejsce grozi degradacją i zmusza do pełnej koncentracji oraz wzmocnienia piłkarzami pierwszej drużyny. Zwłaszcza, że w pierwszej rundzie przy Bukowej katowiczanie pokonali beniaminka 2:0. Znając Ulatowskiego, to myślę, że trener będzie motywował zawodników przypomnieniem, że w tym roku wicelider nie wygrał żadnego meczu wyjazdowego.

W Legionowie „papierowym” faworytem jest Resovia (45 pkt), która jest czwarta, a Legionovia (20 pkt) przedostatnia. W Rzeszowie beniaminek przegrał aż 0:3. Są jednak fakty, które zacierają różnice punktów i aspiracji. Choćby to, że obie drużyny nie potrafiły strzelić gola w poprzedniej kolejce. Do tego w czerwcu rzeszowianie jeszcze nie wygrali meczu, a drużyna Bogdana Jóźwiaka potrafiła zwyciężyć w Polkowicach i w Łodzi. Kibicom gospodarzy też się coś należy, bo oglądali na żywo wygraną tylko raz: 27 lipca 2019 roku!

Wygląda na to, że wobec problemów finansowych drużyny, które zagrają w sobotę w Elblągu zrezygnowały z walki o miejsca barażowe. Zarówno Olimpia (44 pkt), jak i Błękitni (38 pkt) radykalnie odmłodziły składy. W minionej kolejce obie przegrały. W Stargardzie zwyciężyli Błękitni 2:1. W poprzednim sezonie Olimpia także nie wygrała (0:1 i 1:1).

Emocji i twardej walki można się spodziewać w Podkarpakim Centrum Piłkarskim w Stalowej Woli, gdzie Stal (35 pkt) podejmuje Garbarnię (34 pkt). Zwycięzca zmierza do upragnionego „złotego środka” tabeli, a przegrany brnie w problemy z uniknięciem degradacji. Ostatnie wyniki i korzystny układ spotkań na finiszu rozgrywek przemawia za Stalówką, która w Krakowie wygrała 3:1. Napastnik gospodarzy Michał Fidziukiewicz strzelił już 8 goli, w tym 3 w minionych dwóch zwycięskich meczach. Drużyna trenera Łukasza Surmy nie zdobyła punktu w trzech kolejkach z rzędu.

Identyczny dorobek po 36 punktów mają Pogoń i Elana, które zagrają w Siedlcach. Obaj rywale zaskoczyli w poprzedniej kolejce: gospodarze wygraną 3:2 w Stargardzie, a goście porażką aż 1:4 w Toruniu z beniaminkiem z Polkowic. We wrześniu czwarty zespół poprzedniego sezonu zwyciężył u siebie 2:1. W minionych rozgrywkach Pogoń wygrała 2:0 i przegrała w Toruniu 0:3. 

W Rzeszowie mecz Stali (35 pkt) i Znicza (34 pkt), czyli drużyn, które były liderami i liczyły na baraże, a muszą bronić się przed spadkiem. W Pruszkowie te zespoły pogodził remis 2:2, ale grały pod wodzą innych trenerów.

Po pierwszej czerwcowej porażce Skra (35 pkt) zapewne przypomni jak się zwycięża, bo na boisku przy Loretańskiej ze sztuczną nawierzchnią gra z Gryfem (14 pkt). Lecz w  Wejherowie wygrali 2:1 rywale zamykający tabelę. W poprzednim sezonie dwukrotnie górą była Skra (2:1 i 1:0).

Ciekawie zapowiada się ostatni sobotni mecz w Łęcznej, gdzie Górnik (49 pkt) gra z Bytovią (43 pkt). Obie drużyny wygrały w poprzedniej kolejce i zachowały szanse na trzecie miejsce, a nawet na bezpośredni awans. W Bytowie wygrał ubiegłoroczny pierwszoligowiec 2:1. Ciekawe, czy pogadają o powrocie do Łodzi wypożyczeni z Widzewa Przemysław Banaszak i Michael Ameyaw.

Program 28. kolejki II ligi:

Lech II Poznań – GKS Katowice 
sobota, 27 czerwca, godz. 12:00
Legionovia  – Resovia
sobota, 27 czerwca, godz.12:00
Olimpia Elbląg – Błękitni Stargard 
sobota, 27 czerwca, godz. 16:00
Stal St. Wola – Garbarnia
sobota, 27 czerwca, godz. 17:00
Pogoń Siedlce – Elana Toruń
sobota, 27 czerwca, godz. 17:00
Stal Rzeszów – Znicz Pruszków
sobota, 27 czerwca, godz. 17:00
Skra Częstochowa  ­– Gryf Wejherowo
sobota, 27 czerwca, godz. 17:30
Gónik Łęczna – Bytovia
sobota, 27 czerwca, godz. 17:40
Górnik Polkowice – Widzew
niedziela, 28 czerwca, godz. 13:05

Bogusław Kukuć