Piątą czerwcową kolejkę kończy mecz lidera II ligi
 
Piątek, 19. czerwca 2020, godz. 08:03

Już piątą czerwcową kolejkę rozegrają piłkarze II ligi. Większość meczów może po raz pierwszy odbyć się z udziałem kibiców, którzy po otrzymaniu stosownej zgody, mogą zapełnić stadion do jednej czwartej pojemności. 27. kolejka zacznie się w sobotę w Stalowej Woli, a zakończy w Łodzi, gdzie w niedzielę o godz. 19.10 Widzew (51 pkt) podejmował będzie rezerwy Lecha Poznań (34 pkt). Występ łódzkiego lidera zapowiemy oddzielnie.

W jedynym sobotnim spotkaniu Stal (31 pkt) zmierzy się w Stalowej Woli z czerwcową rewelacją Legionovią (20 pkt). W poprzedniej kolejce gospodarze wreszcie wygrali pierwszy mecz na boisku nowego Podkarpackiego Centrum Piłkarskiego ze Stalą Rzeszów (aż 3:0). Chyba postarają się o zwycięstwo nad kolejnym beniaminkiem. Tym bardziej, że w Legionowie pokonali przedostatni w tabeli zespół 1:0. To pozwoli Stalówce zapewne opuścić strefę spadkową.

Najskuteczniej w tym roku gra Skra (35 pkt), która w niedzielne południe w Pruszkowie spotka się z tamtejszym Zniczem (31 pkt). Gospodarze są w trójce drużyn, które po wznowieniu rozgrywek jeszcze nie wygrały. Jesienią w Częstochowie wygrała Skra 2:1, ale w poprzednim sezonie Znicz zwyciężył dwukrotnie 2:1 i 4:2.

Telewizyjnym meczem 27.kolejki będą derby Rzeszowa (transmisja w TVP 3 o godz. 13.05) Resovia (44 pkt) – Stal (34 pkt). Mobilizacja w obu klubach jest zrozumiała. Chodzi nie tylko o prestiż w mieście, lecz o zachowanie szans realizacji ambitnych planów: Resovii na bezpośredni awans do I ligi, a beniaminka na występ w barażach. Wiosna 2020 nie służy obu klubom: Stal przegrała cztery z sześciu tegorocznych spotkań, a Resovia jest w trójce drużyn bez czerwcowego zwycięstwa. W środowej kolejce oba zespoły nawet nie strzeliły gola. Jesienią padł remis 1:1.

Po pierwszej tegorocznej wygranej 1:0 ze Zniczem drużyna Łęcznej (46 pkt) znów znalazła się w czołowej trójce tabeli. Gdyby nie pokonała w niedzielę w Wejherowie ostatniego Gryfa (14 pkt), to byłaby niespodzianka. Choć u siebie górnicy wygrali tylko 1:0. W minionym sezonie było 2:2 i 2:1 dla Łęcznej.

Jedynym spotkaniem drużyn, które w środę doznały porażek będzie mecz w Stargardzie, gdzie Błękitni (38 pkt) podejmują Pogoń (33 pkt). W Siedlcach było 3:2 dla Pogoni, która teraz pod wodzą Bartosza Tarachulskiego broni się przed spadkiem. W poprzednim sezonie Błękitni wygrali 3:0 i ponieśli porażkę 1:4.

W Katowicach faworytem jest Gieksa (48 pkt), ale Garbarnia (32 pkt) nie jest gorszą drużyną od Legionovii, z którą katowiczanie w środę zremisowali 2:2. Jesienią w Krakowie wicelider wygrał 3:1, lecz przypomnieć warto, że w poprzednim sezonie jeszcze w I lidze przy Rydlówce GKS wygrał 2:0, ale przy Bukowej zwyciężyła Garbarnia 2:1. 

Celująca w baraże Elana (36 pkt) zamierza w Toruniu zrewanżować się Polkowicom (34 pkt) za porażkę z beniaminkiem aż 0:3 w poprzedniej rundzie. 

W ten weekend tylko w jedynym meczu zmierzą się zespoły, które w środę wygrały. W Bytowie zadecydowano, że spotkanie Bytovii (40 pkt) z Olimpią Elbląg (44 pkt) rozegrane zostanie bez udziału publiczności. Goście w tym roku jeszcze nie przegrali i zachowali szanse awansu bezpośredniego. W całym sezonie strzelają zawsze minimum jednego gola na wyjeździe. Ciekawe czy przedłużą ten serial po odejściu trenera Adama Noconia. Jego były asystent i następca Dariusz Kaczmarczyk zadebiutował wygraną z Gryfem 3:1, wystawiając do gry 5 młodzieżowców. Jak widać prezes ksiądz Paweł Guminiak widzi ratunek w trudnej sytuacji ekonomicznej klubu w pozyskaniu premii PZPN za wysoką lokatę w klasyfikacji Pro Junior System PZPN. Jesienią w Elblągu Olimpia pokonała Bytovię 2:1.

Program 27. kolejki II ligi:
Stal Stalowa Wola – Legionovia 
sobota, 20 czerwca, godz. 12:00
Znicz Pruszków  – Skra Częstochowa
niedziela, 21 czerwca, godz.12:00
Resovia – Stal Rzeszów
niedziela, 21 czerwca, godz. 13:05
Gryf Wejherowo – Górnik Łęczna
niedziela, 21 czerwca, godz. 15:00
Błękitni Stargard – Pogoń Siedlce
niedziela, 21 czerwca, godz. 16:00
GKS Katowice – Garbarnia Kraków
niedziela, 21 czerwca, godz. 17:00
Elana Toruń  ­– Górnik Polkowice
niedziela, 21 czerwca, godz. 17:00
Bytovia – Olimpia Elbląg
niedziela, 21 czerwca, godz. 18:00
Widzew – Lech II Poznań
niedziela, 21 czerwca, godz. 19:10

 

Bogusław Kukuć