REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 abel55 138
2 rs333 134
3 przemyk79 131
4 mario74... 129
5 wirgiliusz 128
6 robert77u 128
7 wiesia 124
8 siwy071910 124
9 magi 123
10 Bogdan 122
REKLAMA
 
Kto zostanie "Złotą Kosą" drugoligowców?
 
Piątek, 22. maja 2020, godz. 21:56

Rekordowo długo trwające zawieszenie rozgrywek piłkarskich na szczeblu krajowym z powodu pandemii sprawiło, że kibice zapomnieli już o szczegółach rywalizacji w poszczególnych ligach. W czwartek przypomniałem, że widzewiak Wojciech Pawłowski otwiera listę najlepszych bramkarzy drugoligowych i jego najgroźniejszych konkurentów. Dziś „odkurzam” sytuację wśród kartkowiczów.

To poważny problem dla trenerów w obliczu przyspieszonego rytmu finiszu, który zacznie się 3 czerwca. Wielu zawodnikom grożą wykluczenia, a niektórzy nie mogą wystąpić już w 23. kolejce. Na przykład w meczu w Łodzi, w którym Widzew podejmuje o godz. 19.10 Skrę Częstochowa, nie będzie mógł zagrać Mateusz Możdżeń, pauzujący za czwartą kartkę, którą obejrzał w zwycięskim marcowym meczu w Łęcznej.
REKLAMA


Jak w każdej lidze, także w drugiej, wytworzyła się „elita kartkowiczów”, którzy z uporem godnym lepszej sprawy walczą o miano „Złotej Kosy”. Co ciekawe, że w tej rywalizacji „twardzieli” nie ma specjalnych zasad. „Tną równo z trawą”, czasem bezmyślnie, zarówno rutyniarze jak np. 36-letni Grzegorz Wojtkowiak, 23-krotny reprezentant Polski, stoper rezerw Lecha Poznań (8 żółtych kartek), jak i 20-letni obrońca Gieksy Kacper Michalak (9 żółtych, 1 czerwona). 

 „Złotej Kosy” drugoligowców może nie zdobyć obecny lider 22-letni Kacper Kawula. Kolekcjoner 12 żółtych i jednej czerwonej kartki już w przerwie zimowej rozstał się z Bytovią i został wypożyczony do Ruchu Chorzów. Dodam, że dwa żółtka Kawula zarobił w meczach z RTS zarówno w Bytowie, jak i w Łodzi. Ale prawie wszyscy „czołowi kartkowicze” powiększają kartkowy dorobek podczas konfrontacji z liderem II ligi. Jak widać stare hasło „bij mistrza” nie rdzewieje.
                                       
Do 12 kartek, oznaczających dwa mecze dyskwalifikacji, zbliżają się mający po 9 żółtych kartoników: Kacper Michalski (GKS Katowice), Marek Masiuda (Garbarnia), Adrian Liberacki (Bytovia), Marek Opalacz (Polkowice) oraz 21-letni Szymon Jopek (obrońca ze Stalowej Woli ma też 2 czerwone kartki). Po 8 „żółtek” zaliczyli: Michał Miller (Olimpia Elbląg), Filip Karmański (odszedł z Błękitnych do GKS Jastrzębie), Patryk Paczuk (Błękitni), Michał Cywiński (Błękitni), Grzegorz Wojtkowiak (Lech II Poznań), Wojciech Reiman (Stal Rzeszów), Dawid Kubowicz (stoper Resovii ma też 2 czerwone) oraz Daniel Tanżyna (stoper Widzewa na zdjęciu).

Na szczęście łodzianin odbył już karę, bo pauzował w pierwszym tegorocznym meczu w Łodzi z Olimpią Elbląg. Wtedy brak tego stopera był jedną z przyczyn „frajerskiego” remisu 2:2, gdy w końcówce nikt nie potrafił wykopnąć piłki poza pole karne i goście zdołali wyrównać.

Pozostałymi kartkowiczami z Widzewa są: Adam Radwański i Łukasz Kosakiewicz po 5, Mateusz Możdżeń (pauzuje ze Skrą), Daniel Mąka (obył karę), Przemysław Kita (odbył karę) po 4, Marcin Robak, Konrad Gutowski, Bartłomiej Poczobut, Kornel Kordas po 3 (ta czwórka musi uważać w meczu ze Skrą, by wystąpić w Rzeszowie przeciw Stali), Wojciech Pawłowski – 2, Sebastian Rudol, Henrik Ojamaa, Chris Mandiangu, Rafał Wolsztyński po 1. 

Bogusław Kukuć