REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 abel55 138
2 rs333 134
3 przemyk79 131
4 mario74... 129
5 wirgiliusz 128
6 robert77u 128
7 wiesia 124
8 siwy071910 124
9 magi 123
10 Bogdan 122
REKLAMA
 
Coraz więcej danych o wznowieniu rozgrywek
 
Czwartek, 14. maja 2020, godz. 09:47

Wszystkie znaki na futbolowym niebie wskazują, że ligowa rywalizacja na krajowym szczeblu zostanie jednak wznowiona. Ramowy terminarz PZPN dla II ligi m.in. w środę podał portal klubowy Widzewa. Zaskoczeniem jest fakt, że sporo ludzi kręci nosem na ten restart piłkarskich rozgrywek. I to nawet w niektórych klubach.

Powoływanie się na aspekt zdrowotny ma prawo dziwić, skoro piłkarze będą najlepiej i najczęściej przebadaną grupą zawodową w Polsce. Szanse, by do gry był desygnowany zarażony COVIN – 19 są znikome. Do tego duńscy naukowcy z Aarhus obliczyli, że kontakt podczas meczu każdego zawodnika z ewentualnym zakażonym rywalem wynosi średnio 86 sekund. Czyli o połowę mniej niż przejazd tramwajem jednego przystanku. Szansa złapania koronawirusa jest większa w każdej życiowej sytuacji, w pracy, nawet u fryzjera czy w restauracji.
REKLAMA


Aspekt ekonomiczny też nie jest przekonujący. Jeśli działacz twierdzi, że wyda teraz wszystkie pieniądze, jakie zarobił na biletach, dostał od miasta czy sponsorów, to przecież były one wynikiem tego, że drużyna grała, reklamowała miasto, dawała rozrywkę kibicom, integrowała środowisko, a klub szkolił młodzież. Jeśli wybudowane dużymi nakładami środków stadiony będą puste, piłkarze nie będą grać, to właściwie istnienie klubów traci sens. Jeśli jakiś prezes twierdzi, że czeka na wynalezienie szczepionki, to brzmi podejrzanie i raczej dopatrywałbym się innych powodów podważania restartu rozgrywek (np. uniknięcie degradacji, czy zapewnienie awansu przy zielonym stoliku).

Kluby Fortuna I ligi oraz II ligi będą w tej dobrej sytuacji, że będą mogły podpatrywać jak wystartuje już w ten weekend Bundesliga, jak zmienią się boiskowe realia podczas dwóch zaległych meczów Pucharu Polski (26-27 maja) oraz podczas pierwszej po długiej przerwie kolejce w polskiej ekstraklasie, która wznowi rozgrywki jeszcze w maju.

Już wiadomo, że w PKO Ekstraklasie będzie obowiązywał nadal system VAR. Sędziowie i pracownicy Ekstraklasy Live Park odbywają dwutygodniowa kwarantannę i też przejdą testy. W wozie VAR osoby będą dodatkowo rozdzielone przezroczystą szybą. Sędziowie mają prowadzić mecze bez maseczek. Kilku arbitrów testuje specjalny rodzaj przyłbic. Będą oni używać elektronicznego gwizdka.

Fani Widzewa liczą na to, że ekipa RTS zakończy sezon 2019/2020 meczem ze Zniczem Pruszków w Łodzi 25 albo 26 lipca i jako nowy pierwszoligowiec nie będzie musiała grać baraży przewidzianych na 28 i 31 lipca. PKO Ekstraklasa zakończy rywalizację wcześniej, bo 19 lipca. 

Nie jest pewne kiedy wyłoniony zostanie zdobywca Pucharu Polski. Wiadomo, że półfinały odbędą się 7 i 8 lipca. Finał zaplanowano na 22 lipca, ale pod warunkiem, że wystąpią w nim kluby ekstraklasy. Jeśli choć jednym finalistą będzie pierwszoligowiec (Stal Mielec bądź Miedź Legnica) to zdobywca trofeum zostanie wyłoniony 24 lipca.

Bogusław Kukuć