REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 abel55 138
2 rs333 134
3 przemyk79 131
4 mario74... 129
5 wirgiliusz 128
6 robert77u 128
7 wiesia 124
8 siwy071910 124
9 magi 123
10 Bogdan 122
REKLAMA
 
48 reprezentantów Polski z Widzewa
 
Wtorek, 5. maja 2020, godz. 10:16

W roku jubileuszu 110-lecia Widzewa wypada przypomnieć, że piłkarze tego klubu grali w reprezentacji Polski seniorów. Wśród 942 reprezentantów kraju, którzy wystąpili w drużynie narodowej od 1921 roku do dziś, jest 48 zawodników będących wtedy piłkarzami Widzewa.

Wielu z nich ma zaliczonych więcej reprezentacyjnych meczów, ale wówczas grali w innych klubach (np. Zbigniew Boniek do 57 meczów jako zawodnik Widzewa, dodał 23 reprezentacyjne występy jako piłkarz Juventu i Romy). Moja lista nie obejmuje także reprezentantów, którzy byli zawodnikami RTS, ale w kadrze grali wcześniej, bądź później np. Piotra Nowaka, Grzegorza Mielcarskiego, Marka Koniarka, Tomasza Kiełbowicza, Macieja Stolarczyka czy Jerzego Podbrożnego.
REKLAMA


Pierwszymi zawodnikami Widzewa, którzy zagrali w reprezentacji byli Zbigniew Boniek, Stanisław Burzyński oraz Paweł Janas. Tę trójkę debiutantów powołał z zespołu ówczesnego beniaminka ekstraklasy selekcjoner Kazimierz Górski na towarzyski mecz z Argentyną 24 marca 1976 roku. Wobec 60 tys. widzów na Stadionie Śląskim w Chorzowie Polacy przegrali 1:2 po golach Kazimierza Kmiecika w 58 min (bezpośrednio z kornera) oraz Scotta w 63 min oraz Housemana głową w 69 min.

Sztandarowym występem widzewiaków w reprezentacji był finał mistrzostw świata 1982 w Hiszpanii, gdzie kadra Antoniego Piechniczka była oparta na „czterech muszkieterach RTS” (Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Włodzimierz Smolarek, Władysław Żmuda), którzy wrócili z medalami po wygranej w meczu o III miejsce z Francją 3:2. W tym mundialu wystąpili Marek Dziuba, Paweł Janas i Roman Wójcicki, którzy w swoim piłkarskim CV mają także Widzew, choć wtedy byli reprezentantami innych klubów. Grali także Marek Kusto, Grzegorz Lato oraz Stefan Majewski, późniejsi trenerzy m.in. drużyny RTS.

W finałach ostatniego mundialu w XX wieku z udziałem Polaków w 1986 roku w Meksyku wystąpiło trzech piłkarzy Widzewa Kazimierz Przybyś, Roman Wójcicki oraz Włodzimierz Smolarek, który strzelił jedynego gola dla ekipy Piechniczka. To trafienie „Smolara” w meczu z Portugalią w Monterrey, zapewnił biało-czerwonym zwycięstwo 1:0 i awans z grupy. Byli zawodnicy RTS (Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Dariusz Dziekanowski, Władysław Żmuda) grali w meksykańskich finałach jako piłkarze innych klubów.
 
Po raz ostatni w reprezentacji seniorów zawodnicy Widzewa zagrali 2 lutego 2013 roku w Maladze, gdzie Polska pokonała w towarzyskim meczu Rumunię 4:1. Cały mecz rozegrał Łukasz Broź (był to drugi występ obrońcy RTS w drużynie narodowej), a w 84 minucie zadebiutował napastnik łodzian Mariusz Stępiński.  Ten mecz figuruje w statystykach PZPN, ale z uwagi na fakt, że Rumuni dokonali zbyt wielu zmian, FIFA uznaje to spotkanie jako nieoficjalne.
 
Z obecnych piłkarzy Widzewa tylko Marcin Robak grał w reprezentacji Polski seniorów, w której zresztą debiutował jako widzewiak. W styczniu 2010 roku powołany został przez selekcjonera Franciszka Smudę na turniej o Puchar Króla Tajlandii. Obecny kapitan RTS zagrał tam z Danią (1:3) i w wygranych meczach z Tajlandią 3:1 (gol Robaka w 86 min) oraz z Singapurem 6:1. Czwarty występ, jako kadrowicz z Widzewa, zaliczył w Antalyi w meczu z Bośnią i Hercegowiną (2:2). Później grał w lidze tureckiej. Ostatni, dziewiąty mecz w reprezentacji Robaka, to towarzyskie spotkanie w Hamburgu 13 maja 2014 roku z Niemcami, które kadra prowadzona wtedy przez Adama Nawałkę zremisowała 0:0. Wtedy Marcin był już asem Pogoni Szczecin i królem strzelców ekstraklasy.

Obie listy reprezentantów Polski z Widzewa otwiera Zbigniew Boniek, obecny prezes PZPN. 
Czołowa dziesiątka reprezentantów z RTS:
…………………………………………………………………..
Zbigniew Boniek         – 57
Włodzimierz Smolarek – 51
Roman Wójcicki          – 39
Tomasz Łapiński          – 36
Józef Młynarczyk         –­­ 24
Władysław Żmuda       – 23
Radosław Michalski      – 22
Dariusz Dziekanowski   – 20
Ryszard Czerwiec         – 20 
Kazimierz Przybyś        – 15
Widzewscy strzelcy goli dla reprezentacji:
…………………………………………………………………
Zbigniew Boniek          – 20
Włodzimierz Smolarek  – 12
Dariusz Dziekanowski   –  8
Wiesław Cisek              –  2
Marek Citko                 –  2
Artur Wichniarek          –  2
Bartłomiej Grzelak        –  2
Marcin Robak               –  1
Rafał Siadaczka            –  1
Roman Wójcicki            –  1

Jako widzewiacy w reprezentacji grali także: Arkadiusz Bąk – 4 mecze, Jarosław Bieniuk – 1, Tadeusz Błachno – 2, Daniel Bogusz – 2, Henryk Bolesta – 1, Łukasz Broź – 2, Adrian Budka – 1, Stanisław Burzyński – 2, Wiesław Cisek – 12, Marek Citko -10, Jacek Dembiński – 3, Marek Dziuba – 2, Dariusz Gęsior – 3, Bartłomiej Grzelak – 2, Leszek Iwanicki – 2, Paweł Janas – 7, Waldemar Jaskulski – 3, Piotr Kuklis – 2, Tomasz Lisowski – 3, Arkadiusz Onyszko – 1, Patryk Rachwał – 2,  Marcin Robak – 4, Rafał Siadaczka – 6, Michał Stasiak – 2, Mariusz Stępiński – 1, Maciej Szczęsny – 1, Mirosław Szymkowiak – 3, Tadeusz Świątek – 1, Maciej Terlecki – 1, Mirosław Tłokiński – 1, Jakub Wawrzyniak – 2, Artur Wichniarek – 7, Jerzy Wijas – 8, Paweł Wojtala – 3, Andrzej Woźniak – 9, Wiesław Wraga – 1, Zbigniew Wyciszkiewicz – 3, Marcin Zając – 3 występy.

Bogusław Kukuć