9 Bogdan 122
10 magi 122

7 występów reprezentacji Polski na widzewskim stadionie

Czwartek, 26. marca 2020, godz. 10:29

W 2019 roku stadion przy al.Piłsudskiego w Łodzi był główną areną mistrzostw świata do lat 20. W czerwcowym sensacyjnym finale Ukraina wygrała z Koreą Południową 3:1. Reprezentacja Polski seniorów nigdy nie wystąpiła na nowym obiekcie, ale grała 7 meczów na „starym” stadionie Widzewa. Z okazji 110-lecia legendarnego klubu przypomnę te mecze.

28 marca minie dokładnie 30 lat od pierwszego meczu „biało-czerwonych” na widzewskim obiekcie. Było to jedenaste w historii spotkanie reprezentacji w Łodzi, ale pierwsze na tym stadionie. Selekcjonerem był Andrzej Strejlau i jego wybrańcy zremisowali 0:0 z Jugosławią. Po raz trzeci z rzędu, grając w Polsce, nasza drużyna nie strzeliła gola (wcześniej w eliminacjach MŚ w Chorzowie z Anglia 0:0 i ze Szwecją 0:2).

Drugi raz na Widzewie reprezentacja grała też pod wodzą Strejlaua, ale był to mecz eliminacyjny MŚ-1994. 28 kwietnia 1993 roku Polacy pokonali San Marino 1:0 i to spotkanie przeszło do historii polskiego futbolu, bo o zwycięstwie zadecydował gol Jana Furtoka strzelony ręką w 70 minucie na bramkę „pod zegarem”. Szkocki sędzia Leslie William Mottram dał się spryciarzowi oszukać. W pomocy zwycięzców grał całe spotkanie obecny selekcjoner Jerzy Brzęczek. W następnym spotkaniu 19 maja Polacy wygrali 3:0 rewanż 19 na Serravalle (już bez pomocy rąk).

27 marca 1996 roku w trzecim meczu przy al. Piłsudskiego Polska zremisowała 0:0 ze Słowenią. Był to pierwszy występ reprezentacji pod wodzą byłego trenera Widzewa Władysława Stachurskiego przed własną publicznością (wcześniej w Hongkongu z Japonią 0:5 i w Splicie z Chorwacją 1:2). 51. urodziny obchodził selekcjoner oraz 22. urodziny najmłodszy z Polaków Marek Citko. W roli kapitana debiutował wtedy Piotr Nowak, który w 1985 roku zaczynał w Widzewie przygodę z ekstraklasą).

Zresztą wielu zawodników tamtej reprezentacji było w różnym czasie zawodnikami widzewskiego klubu. Dlatego przypominam skład: Woźniak – Jóźwiak, Zieliński, Węgrzyn – Citko (63, Wyciszkiewicz), Gęsior, Nowak, Michalski, Bednarz – Juskowiak, Śrutwa (77, Czereszewski), a rezerwowymi byli m.in. Jaskulski, Łapiński i Wojtala. Był to ostatni mecz w reprezentacji Andrzeja Woźniaka (na zdjciu) jako zawodnika Widzewa. Później był bramkarzem kadry jako piłkarz FC Porto.

Czwarty mecz na Widzewie był wyjątkowo ważny, bo reprezentacja zaczęła eliminacje do azjatyckiego mundialu 2002 od sensacyjnego zwycięstwa 3:1 w Kijowie nad Ukrainą. W przypadku wygranej z silną wtedy Białorusią Polacy, prowadzeni przez Jerzego Engela, przybliżali się do finałów MŚ. 7 października 2000 roku gorąco dopingowana polska reprezentacja zwyciężyła 3:1, a bohaterem został nie popularny wtedy Emmanuel Olisadebe, ale Radosław Kałużny. Strzelił 3 gole dla gospodarzy w 24, 62 (głową) i 73 minucie, a goście zdobyli bramkę po strzale Nikołaja Ryndiuka w 34 min. Mecz był twardy i zacięty, a szwedzki sędzia pokazał 7 żółtych kartek. Słynny Anders Frisk prowadził na widzewskim stadionie drugi mecz (wcześniej 1996 roku w Lidze Mistrzów Widzew – Atletico Madryt). 4 dni później w Warszawie Polska tylko zremisowała 0:0 w Walią.

27 marca 2002 roku Polacy przegrali 0:2 na Widzewie towarzyski mecz ze współgospodarzami Mundialu 2002 Japończykami. W wyjściowym składzie drużyny Engela nie było żadnego zawodnika z polskich klubów. W 79 min. Kałużnego zmienił Arkadiusz Bąk (ostatni piłkarz Widzewa, który wystąpił w finałach mistrzostw świata). Była to pierwsza porażka Polaków u siebie od sierpnia 1999 roku, a zarazem pierwsze zwycięstwo reprezentacji Japonii na boisku rywala z Europy. Nie popisali się kibice, bo w 22. minucie Jerzy Dudek został ogłuszony wybuchem petardy i w przerwie zmienił go w bramce Radosław Majdan.

Po raz szósty na widzewskim stadionie 17 października 2007 roku reprezentacja grała towarzysko z Węgrami. Prowadzona przez Leo Beenhakkera drużyna przegrała 0:1 po golu z karnego Tamasa Hajnala w 80 minucie. Grali wtedy zawodnicy, którzy byli piłkarzami RTS, ale w innym okresie kariery: Mariusz Jop, Tomasz Kiełbowicz, Radosław Matusiak oraz Jakub Wawrzyniak. Cztery dni wcześniej w eliminacjach ME 2008 w Warszawie Polacy pokonali 3:1 Kazachstan, choć goście do 55 minuty prowadzili, ale 3 gole Euzebiusza Smolarka przesądziły.

Siódmy i ostatni mecz na starym stadionie Widzewa Polska grała pod wodzą byłego trenera RTS Franciszka Smudy. 4 września 2010 roku spotkały się reprezentacje współgospodarzy Euro-2012 remisując 1:1. Wydawało się, że Polacy wygrają, po golu Ireneusza Jelenia w 42 minucie. Lecz w 90 minucie Ukraińcy wyrównali po trafieniu Jewhena Sełezniowa. Był to jedyny reprezentacyjny występ w Łodzi Roberta Lewandowskiego. Obecny kapitan i rekordzista w ilości występów w reprezentacji (112 spotkań) zmienił wtedy w 64 minucie Macieja Iwańskiego.

Jest ciekawe, że żadnego z pięciu towarzyskich „widzewskich” spotkań Polacy nie wygrali, strzelając w nich tylko jednego gola. Lecz w pozostałych dwóch, w eliminacjach mistrzostw świata, jednak potrafili zwyciężyć.