Wnioski po dwóch sparingach Widzewa

Niedziela, 26. stycznia 2020, godz. 17:56

Za nami dwa z ośmiu sparingów, jakie Widzew ma rozegrać przez wznowieniem rozgrywek drugoligowych. Obydwa mecze kontrolne łodzianie wygrali po 3:2 z trzecioligową Unią Janikowo w Łodzi oraz już podczas zgrupowania w Cetniewie z zimującą na piątym miejscu w I lidze Olimpią Grudziądz.

Trener Marcin Kaczmarek dał szanse występu 23 zawodnikom, przy czym ”polski Fin” Martin Kuittinen został odprawiony z kwitkiem po 45 minutach występu podczas sprawdzianu z trzecioligowcem.

Zwraca uwagę fakt, że lider drugiej ligi prowadził wyraźnie w sparingach (z Unią 2:0, a z Olimpią nawet 3:0) i dopiero druga jedenastka pozwoliła rywalom na strzelenie aż czterech goli. Z roli pełnowartościowego zmiennika wywiązał się jedynie Rafał Wolsztyński, który grając po przerwie zdobył bramki w obu spotkaniach. Pozostali dublerzy raczej rozczarowali. Można przecież oczekiwać, że właśnie oni będą starali się udowodnić swoją przydatność w wiosennych bojach o zaplecze ekstraklasy. Tymczasem można odnieść wrażenie, że to podstawowi zawodnicy traktują testy meczowe poważniej.

Dwa sprawdziany potwierdziły, że siła ofensywna najskuteczniejszego drugoligowca spoczywa nadal na tych samych zawodnikach: Marcin Robak i Rafał Wolsztyński strzelili po 2 gole, a Przemysław Kita i Adam Radwański po jednym. Kapitan Widzewa i lider strzelców II ligi wygrał prestiżową konfrontację z asem Olimpii Omranem Haydary, najskuteczniejszym zawodnikiem zaplecza ekstraklasy. Wiadomo już, że widzewskiego ataku nie wzmocni zimą Sławomir Peszko, który otrzymał zgodę Lechii Gdańsk na poszukiwanie nowego klubu.

Najbardziej zapracowanymi piłkarzami RTS podczas tych sparingów byli obrońcy Marcel Pięczek (grał 156 minut), Daniel Tanżyna (131 minut) oraz Sebastian Rudol (116 minut). Cieszy solidna dyspozycja Krystiana Nowaka, który powrócił do Widzewa po ponad czteroletniej nieobecności. Ten stoper zaliczył udany 68 minutowy występ, a kiedy opuszczał boisko łodzianie prowadzili 3:0. Grał na środku defensywy przed przerwą z Tanżyną, a na początku drugiej połowy z Rudolem, z którym zapewne wystąpią razem 1 marca o godz. 13.05 w meczu 21. kolejki ligowej z Olimpią Elbląg w Łodzi.

Na zakończenie nadmorskiego zgrupowania w Cetniewie widzewiacy zmierzą się w piątek o godz. 11 z Gryfem Wejherowo. Najbliżsi rywale łodzian grali sparingi z trzecioligowcami: pokonali Bałtyk Gdynia 4:0, Gwardię Koszalin 4:2 oraz w Gdańsku zremisowali z KP Starogard Gdański 1:1 (wyrównujący gol Jakuba Krefta w 64 minucie).