9 Jazz_1910 16
10 rs333 16

II liga: Zaskakująca metamorfoza spadkowiczów

Niedziela, 4. sierpnia 2019, godz. 15:18

Co w sposób zasadniczy różni pierwszą i drugą kolejkę zmagań drugoligowców? Po pierwsze, podczas inauguracji komplet punktów zdobyło aż 9 drużyn, bo nie było żadnego remisu, a teraz zwyciężyło tylko 6 zespołów. Po drugie, przed tygodniem wszyscy trzej spadkowicze z I ligi przegrali, a teraz wygrali swoje mecze. Po trzecie, uznawany za faworyta Widzew wcześniej przywiózł z Kaszub 3 punkty do Łodzi, a teraz doznał porażki.

Zacznijmy od byłych pierwszoligowców. Najcenniejszy skalp wywalczyła Bytovia, bo wygrana z Widzewem zawsze poprawia notowania zwycięzców. Choćby dlatego, że łódzki klub nawet w nieudanym poprzednim sezonie przegrał najmniej spotkań, bo zaledwie pięć. Ciekawostką był fakt, że pozyskani latem Karol Czubak oraz Przemysław Kita zdobyli bramki po raz drugi w tym sezonie.

Garbarnia i Gieksa pokonały łatwiejszych rywali rehabilitując się za porażki przed własną publicznością z pierwszej kolejki. Trenerzy Łukasz Surma i Rafał Górak odnieśli pierwsze zwycięstwa po objęciu nowych klubów. Katowiczanie wygrali w Wejherowie łatwiej niż łodzianie. Przede wszystkim nie stracili gola, a prowadzenie objęli jeszcze przed przerwą po golu obrońcy Arkadiusza Jędrycha.

Krakowianie przegrywali już od 6 minuty po bramce Piotra Noconia, ale poradzili sobie ze sztuczną murawą w Częstochowie i wygrali pewnie 3:1. Wprawdzie to początek rozgrywek, ale już widać, że zarówno Skra jak i Gryf będą miały problemy z utrzymaniem statusu drugoligowca.

Rewelacyjnie wystartował Znicz, który otwiera tabelę z bilansem goli 7-2. Tym razem wygrał aż 4:1 w Pruszkowie ze Stalą Stalowa Wola, choć goście prowadzili od 37. minuty po golu byłego widzewiaka Piotra Mrozińskiego. Zawodnicy gospodarzy Patryk Czarnowski i Paweł Moskwik strzelili po golu w obu kolejkach i są współliderami strzelców.

Drugim zespołem z kompletem 6 punktów są Błękitni, którzy w Stargardzie pokonali czwartą w poprzednim sezonie Elanę 1:0. Gola strzelił w 37 min. były zawodnik poznańskich klubów Lecha i Warty Krystian Sanocki. Zwycięzcy grali w składzie: Rzepecki - Szrek, Błyszko, Ostrowski, Nowak - Sanocki (74, Bochnak), Cywiński, Karmański, Fadecki, Paczuk (90, Bednarski) - Łysiak. Już w piątek o godz. 19.10 Widzew podejmuje Błękitnych i to spotkania zapowiada się najciekawiej w trzeciej kolejce.

Po raz drugi Stal Rzeszów była gospodarzem meczu i znów wygrała. Tym razem w ciekawej konfrontacji beniaminków z Legionovią 3:1. Po kornerze w 5. minucie prowadzenie zdobył głową Damian Kostkowski, a tego stopera nie trzeba przedstawiać kibicom Widzewa. Później dwa gole strzelił w 49 min. i 55 min. Artur Pląskowski, pozyskany latem z Podhala Nowy Targ. W bramce zwycięzców wystąpił 18-letni Wiktor Kaczorowski, były zawodnik Jagiellonii Białystok.

Po pierwszym punkcie wywalczyli dwaj inni nowicjusze i to w meczach wyjazdowych. W Elblągu beniaminek z Polkowic prowadził przez 6 minut, lecz w 42 minucie były piłkarz Widzewa i Sokoła Aleksandrów Michał Miller zdobył wyrównującego gola dla Olimpii i skończyło się remisem 1:1.

Jedynym drugoligowcem bez strzelonego gola jest zespół rezerw Lecha. Drużyna trenera Rafała Ulatowskiego zdobyła punkt i to w Łęcznej. W ostatnich 12 minutach w ataku gospodarzy grał Przemysław Banaszak, ale i on nie zdołał przełamać oporu poznańskiej defensywy dowodzonej przez 35-letniego Grzegorza Wojtkowiaka, byłego mistrza Polski z 2010 roku.

W drugim bezbramkowym meczu w Siedlcach, między Pogonią a Resovią, zagrali przeciw sobie byli widzewiacy. W zespole gości do 73 minuty grał Daniel Świderski, a w drużynie gospodarzy od 64 minuty wystąpił Marcin Kozłowski i od 79 minuty Kacper Falon.

Dodam jeszcze, że z 8 trenerów, którzy latem objęli nowe zespoły, tylko szkoleniowiec Łęcznej Kamil Kiereś nie poniósł jeszcze porażki w tym sezonie.