lp login pkt
1 abel55 126
2 rs333 122
3 przemyk79 120
4 siwy071910 119
5 mario74... 119
6 wirgiliusz 118
7 sebalat... 116
8 RTSAdri... 116
9 robert77u 116
10 wiesia 114
 
Druga kolejka: Wygrani zaczną w Stargardzie, a przegrani w Częstochowie
 
Czwartek, 1. sierpnia 2019, godz. 08:00

W drugiej kolejce drugoligowcy rozegrają 8 meczów w najbliższą sobotę oraz jedno „telewizyjne” spotkanie w niedzielę w Rzeszowie, gdzie Stal podejmie Legionovię. Widzew zmierzy się w Bytowie o godz.18 z Bytovią (ten mecz zapowiemy oddzielnie).

W dwóch meczach najbliższej kolejki zagrają między sobą zespoły, które wygrały pierwsze spotkania. Tak będzie w Stargardzie, gdzie o godz. 16 Błękitni (3 pkt) podejmują Elanę (3 pkt). Gospodarze, którzy zajęli dwunastą lokatę w minionych rozgrywkach, będą starali się zrewanżować za dwie przegrane po 1:2 w poprzednim sezonie. Drużyna Adama Topolskiego zaczęła od zwycięstwa 2:1 z beniaminkiem w Polkowicach, a goście pokonali w sobotę w Toruniu Bytovię także 2:1. Dodajmy, że Błękitni jako pierwsi awansowali do I rundy Pucharu Polski, gdyż Rozwój Katowice wycofał się z pucharowej rywalizacji. 

W drugiej sobotniej parze w Częstochowie także o godz. 16 spotkają Skra (0 pkt) z Garbarnią (0 pkt). Obie drużyny przegrały inauguracyjne mecze i będą grały nie tylko o pierwsze punkty, ale nawet o zdobycie pierwszej bramki. Zwłaszcza porażkę 0:1 spadkowiczów z I ligi i to Krakowie z Łęczną można uznać za niespodziankę. Ciekawe jak przedwojenny mistrz Polski wypadnie na sztucznej murawie częstochowskiego obiektu. Jedenasta w poprzednim sezonie Skra przegrała z beniaminkiem w Legionowie 0:2 i widać, że nie jest łatwo zatuszować stratę najskuteczniejszego strzelca Damiana Nowaka (strzela już gole dla Radomiaka w I lidze). Dla gospodarzy i ich najmłodszego trenera II ligi 34-letniego Pawła Ściebury może to być trudniejszy sezon niż poprzedni.

Do Pogoni Siedlce (0 pkt) zawita Resovia (3 pkt). Gospodarze będą starali odkuć za porażkę w Rzeszowie z beniaminkiem Stalą 2:3. W poprzednim sezonie Pogoń u siebie przegrała z Resovią 1:2, ale w marcu zrewanżowała się wygrywając 3:1. Pod wodzą nowego trenera Kamila Sochy zapowiada walkę o powrót do I ligi. Ale rzeszowianie poradzili sobie z mającą podobnie ambitne plany Stalówką, która pokonali w Boguchwale 3:1. Zapewne przed meczem piątki przybiją dwaj koledzy z Widzewa Kacper Falon (teraz Pogoń) z Danielem Świderskim (strzelił już gola dla Resovii).

W Wejherowie zagrają zespoły, które przegrały inauguracyjne mecze: Gryf (0 pkt) oraz GKS Katowice (0 pkt). Gospodarze stawiali zacięty opór widzewiakom, kiedy w pięknym parku na Wzgórzu Wolności prowadzili 1:0 do 85 minuty. Nowy trener Łukasz Kowalski realizował udany pomysł defensywnej taktyki radykalnie odmłodzonego zespołu. Wierzy, że to zaowocuje w konfrontacji ze spadkowiczem z I ligi. Gieksa wystartowała od 1:3 przy Bukowej ze Zniczem. Wstanie z kolan po takim nokaucie nie jest łatwe. Tym bardziej, że nowy szkoleniowiec Rafał Górak, prowadząc wcześniej Elanę, przegrał dwukrotnie z Gryfem.

W Pruszkowie Znicz (3 pkt) zmierzy się ze Stalą Stalowa Wola (0 pkt). Te solidne zespoły łączy choćby fakt, że w minionym sezonie potrafiły zdobyć z Widzewem po 4 punkty i z dorobkiem 46 pkt były na miejscach 7-8 w końcowej tabeli. Wtedy u siebie Znicz przegrał 0:2, ale w Boguchwale wygrał 2:1. Jak będzie w sobotę?

Wygląda na to, że po drugiej kolejce lider się nie zmieni. Na czele pozostanie zapewne Olimpia, która odniosła najwyższe zwycięstwo podczas inauguracji bijąc rezerwy Lecha aż 4:0. W sobotę znów w Elblągu podejmuje następnego beniaminka z Polkowic i jest faworytem. Górnik (0 pkt) uległ u siebie Błękitnym 1:2. W zespole gospodarzy gra samodzielny lider strzelców Michał Kuczałek (2 trafienia). 

Są spore szanse, że tabelę nadal zamykały rezerwy Lecha (0 pkt). Poznaniaków czeka ciężki mecz w Łęcznej (3 pkt), która zaczęła sezon od pokonania w Krakowie Garbarni. W meczu z beniaminkiem górnicy z lubelskiego będą chcieli potwierdzić aspiracje awansu. Może im w tym pomoże szybki Przemek Banaszak. Ciekawostką jest fakt, że obaj szkoleniowcy Kamil Kiereś (Łęczna) oraz Rafał Ulatowski (Lech II) trenowali wcześniej GKS Bełchatów. 

Kolejkę zakończy niedzielny mecz w Rzeszowie, gdzie spotkają się dwa beniaminki, które wystartowały od zwycięstw czyli Stal (3 pkt) i Legionovia (3 pkt). Można ten mecz obejrzeć w TVP 3 o godz. 13. Komuś pewnie się skończy serial meczów bez porażki. Gospodarze rozegrali takich spotkań 13 z rzędu (12 w III lidze oraz 3:2 z Pogonią w II lidze), a goście 17 z rzędu (16 w III lidze oraz 2:0 ze Skrą po awansie). 

Program meczów 2. kolejki:
Błękitni Stargard – Elana Toruń 
sobota, 3 sierpnia, godz.16:00
Skra Częstochowa  – Garbarnia Kraków
sobota, 3 sierpnia, godz. 16:00
Pogoń Siedlce – Resovia
sobota, 3 sierpnia, godz. 17:00
Gryf Wejherowo – GKS Katowice
sobota, 3 sierpnia, godz. 17:00
Bytovia Bytów – Widzew Łódź
sobota, 3 sierpnia, godz. 18:00
Znicz Pruszków – Stal Stalowa Wola
sobota, 3 sierpnia, godz. 18:00
Olimpia Elbląg  ­– Górnik Polkowice
sobota, 3 sierpnia, godz. 19:00
Górnik Łęczna – Lech II Poznań
sobota, 3 sierpnia, godz. 20:09
Stal Rzeszów – Legionovia Legionowo
niedziela, 4 sierpnia, godz. 13:05

Bogusław Kukuć