9 rs333 56
10 rexsar 55

Czy Widzew i Robak skopiują wynik sprzed 10 lat?

Czwartek, 11. lipca 2019, godz. 07:58

Od czasu występów w ekstraklasie piłkarze Widzewa grywali w różnych ligach. W inauguracyjnej kolejce poszczególnych sezonów legendarny klub zwykle strzelał jednego gola. Przypomnę jak to bywało w kilku poprzednich rozgrywkach.

Przed rokiem łódzki beniaminek II ligi wystartował od wygranej wobec 17 431 widzów przy Al. Piłsudskiego z Olimpią Elbląg 1:0. Jedyną bramkę zdobył w 24. minucie debiutujący w zespole stoper Damian Paszliński. Był to drugi z rzędu mecz łodzian pod wodzą Radosława Mroczkowskiego, który prowadził także drużynę w spotkaniu III ligi w Ostródzie z Sokołem, kiedy zwycięstwo 3:2 zapewniło ekipie RTS awans.

Przed dwoma laty widzewiacy przegrali inaugurację sezonu trzecioligowego w Sulejówku z tamtejszą Victorią 1:2. Wszystkie gole padły w trzy minuty. Bramki dla beniaminka zdobyli: Samuelson Odunka w 71 i Daniel Smuga w 73 min, a dla pokonanych Marcin Kozłowski w 72 min. Był to pożegnalny mecz trenera łodzian Przemysława Cecherza, bo negocjacje z jego następcą Franciszkiem Smudą jeszcze trwały.

W 2016 roku to Widzew był beniaminkiem III ligi. Inauguracyjny mecz rozgrywał na boisku SMS w Łodzi bez udziału publiczności ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. Łodzianie prowadzeni przez Marcina Płuskę wygrali 2:0. Oba gole strzelił w 49 i 60 minucie Daniel Mąka (jedyny zawodnik z tamtej drużyny, który do dziś jest piłkarzem RTS).

Sezon 2015/2016 był pierwszym po reaktywacji Widzewa. Rozgrywki IV ligi okręgu łódzkiego czterokrotni mistrzowie Polski zaczynali w Pajęcznie, gdzie pokonali Zawiszę 1:0. Zadecydowało o tym trafienie Igora Świątkiewicza w 54. minucie. Trenerem zwycięzców był wtedy Wiktor Obarek.

2 sierpnia 2014 roku zdegradowany z ekstraklasy Widzew zaczynał pierwszoligową batalię w Katowicach. Przy Bukowej przegrał z Gieksą 1:2. Gole dla katowiczan strzelili Rafał Kujawa w 13 min oraz w doliczonym czasie gry z karnego Grzegorz Goncerz, a dla łodzian Rafał Augustyniak w 83 min. Był to pierwszy mecz Widzewa pod wodzą trenera Włodzimierza Tylaka.

35. sezon w ekstraklasie widzewiacy rozpoczęli 6 lat temu w Warszawie przy Łazienkowskiej. Przegrali aż 1:5 i było to zapowiedzią spadku. Bramki dla Legii zdobyli: Miroslav Radović 3, Jakub Rzeźniczak 40, Michał Kaczmarczyk 52, 57, Patryk Mikita 87, a honorową dla łodzian Łukasz Staroń w 59 min. Trenerem gości był wtedy Radosław Mroczkowski.

W sezonie 2012/2013 największą niespodzianką inauguracyjnej kolejki była wygrana prowadzonego przez Mroczkowskiego Widzewa w Łodzi z broniącym tytułu mistrzowskiego Śląskiem Wrocław 2:1. Gole dla zwycięzców strzelili Sebastian Dudek 56, Łukasz Broź 74 min, a dla pokonanych Przemysław Kaźmierczak 79 min.

W inauguracyjnym meczu rozgrywek ekstraklasy 2011/2012 Widzew zremisował 1:1 w Łodzi z Wisłą Kraków, która broniła mistrzostwa. Prowadzenie dla łodzian w 75. minucie zdobył Przemysław Oziębała, a szczęśliwie dla gości w ostatnich sekundach wyrównał Dudu Biton. Był to debiut Radosława Mroczkowskiego jako trenera Widzewa.

Po powrocie do ekstraklasy w 2010 roku Widzew w pierwszym meczu sezonu 7 sierpnia wobec 9600 widzów zmierzył się w Łodzi z Lechem. Było ciekawie. Broniący tytułu poznaniacy prowadzili po strzale Łotysza Artjomsa Rudnjevsa w 77 min, ale 6 minut przed końcem Litwin Darvydas Sernas wyrównał. Trenerem łodzian był Andrzej Kretek.

W minionym dziesięcioleciu tylko raz Widzew strzelił dwa gole w inauguracyjnym meczu sezonu w meczu na stadionie rywali. Było to 2 sierpnia 2009 roku w Łęcznej w spotkaniu I ligi. Łodzianie, prowadzeni przez Pawła Janasa, zwyciężyli tam 2:0. Pierwszego gola strzelił z karnego Marcin Robak w 22 min, a wynik ustalił w 82 min Piotr Kuklis.

Byłoby fajnie, gdyby obecna ekipa RTS skopiowała ten wynik w Wejherowie w inauguracyjnym meczu z Gryfem. Spotkanie rozegrane zostanie 27 lipca o godz. 18. Będzie to zarazem debiut trenera Marcina Kaczmarka w roli trenera łodzian.