REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 sebalat... 86
2 cypek1910 85
3 Motylan... 81
4 abel55 80
5 mario74... 80
6 przemyk79 79
7 Bogdan 77
8 wiesia 77
9 kosa76 76
10 robert77u 76
REKLAMA
 
7 klubów z nowymi trenerami
 
Czwartek, 4. lipca 2019, godz. 08:00

Druga liga piłkarska sezonu 2019/2020 rozpocznie się 27 lipca. 7 klubów przystąpi do drugoligowej rywalizacji pod wodzą nowych szkoleniowców. Tak się złożyło, że tegoroczna wymiana trenerów już na starcie ma uzasadnienie i nie powinna być zaskoczeniem.

Czy może dziwić, że spadkowicze z I ligi Garbarnia Kraków i GKS Katowice zmieniły trenerów? O ile degradacja przedwojennych mistrzów Polski z Krakowa była spodziewana od dawna, o tyle spadek Gieksy był szokujący (zadecydował gol strzelony przez bramkarza Bytovii Andrzeja Witana głową w przedłużonym o 7 minut ostatnim meczu w Katowicach). Garbarnię objął Łukasz Surma, a następcą Dariusza Dudka przy Bukowej został Rafał Górak, który odszedł z Elany.
REKLAMA

Zmiany w sztabach szkoleniowych 4 klubów też mają uzasadnienie w rozczarowaniu poprzednim sezonem. W Siedlcach i Łęcznej liczono, że uda się wrócić już po roku do I ligi. Pogoń wiosną grała skutecznie, ale nie zdołała odrobić strat z rundy jesiennej. Nowym trenerem został tam znany w okręgu łódzkim 48-letni Kamil Socha. Górnicy z lubelskiego nawet pod wodzą Franciszka Smudy grali słabiutko i zatrudnienie w maju w dziewiątej drużynie minionego sezonu 45-letniego Kamila Kieresia jest zrozumiałe. 

Finisz poprzednich rozgrywek Widzewa i Elany był wręcz kuriozalny, po wpadkach dosłownie w końcówce. Wtedy gospodarze w Toruniu przegrali z Olimpią Elbląg 1:2, a łodzianie doznali pierwszej porażki u siebie z Olimpią Grudziądz 1:2 i w Bełchatowie przegrali 1:3, wręcz prezentując awanse rywalom. Nowym trenerem Elany został Ariel Jakubowski, a Widzewa Marcin Kaczmarek.

Jako ostatni 3 lipca zmienił trenera Gryf, czyli pierwszy ligowy rywal Widzewa. W Wejherowie łodzianie zagrają z gospodarzami, których po raz pierwszy poprowadzi 38-letni Łukasz Kowalski, były piłkarz Arki (93 mecze w ekstrsklasie, 2 gole). 
REKLAMA

Pozostała jedenastka drugoligowców nie zmieniła trenerów. Najstarszymi szkoleniowcami na trzecim poziomie rozgrywek są teraz 68-letni trenerzy: Andrzej Prawda (Znicz Pruszków) i Adam Topolski (przedłużył o rok kontrakt z Błękitnymi Stargard). 

Najmłodszym trenerem pozostaje 34-letni Paweł Ścibura (Skra Częstochowa). Rzeszowskie kluby też stawiają na młodych szkoleniowców: tamtejszą Stal poprowadzi 37-letni Janusz Niedźwiedź, a Resovię 38-letni Szymon Grabowski.

Beniaminek z Polkowic jest jedynym drugoligowcem, którego trenerem jest obcokrajowiec. 44-letni Enkeleid Dobi prowadzi drużynę od 12 stycznia 2017 roku. To były piłkarz Zagłębia Lubin, Górnika Zabrze i Miedzi Legnica, mistrz Albanii 1994 i były reprezentant kraju.

Bogatą karierę zawodniczą mają też inni szkoleniowcy drugoligowi. W tym prymat dzierży 42-letni Łukasz Surma (trener Garbarni rozegrał 559 meczów w ekstraklasie i był mistrzem Polski z Legią w 2006 roku). Także 42-letni Ariel Jakubowski zaliczył 247 spotkań w ekstraklasie i także był mistrzem kraju (z ŁKS 1998). Adam Topolski był kapitanem Legii, w której rozegrał 288 spotkań i trzykrotnie zdobywał Puchar Polski. 

Bogusław Kukuć