9 mario74... 49
10 rexsar 48

Po sensacyjnym finiszu I ligi, GKS Katowice będzie rywalem Widzewa

Sobota, 18. maja 2019, godz. 20:43

Pierwszoligowcy rozegrali ostatnią kolejkę. Kwestia awansu do ekstraklasy rozstrzygnięta została wcześniej. Być może dlatego mistrz I ligi Raków, który słabo finiszował, przegrał w Częstochowie pierwszy raz w tym sezonie.

Uległ Wigrom Suwałki 1:2. Broniący się przed spadkiem goście prowadzili od 10. minuty po golu Bartosza Bidy. Wyrównał Szymon Lewicki w 70 min. Decydującą bramkę zdobył w przedłużonym czasie gry Daniel Smuga. Ten 22-letni piłkarz strzelił gola Widzewowi w inauguracyjnym meczu sezonu 2017/2018 w Sulejówku. Później pozyskał go Górnik Zabrze. Od zimy grał w Wigrach i teraz zapewnił utrzymanie temu klubowi.

Drugi beniaminek ekstraklasy ŁKS prowadził w Opolu aż 3:0. Gdyby utrzymał prowadzenie, to zostałby mistrzem Fortuna I ligi. Ale Odra wyrównała na 3:3 w ostatniej minucie. Samobójczego gola strzelił Maksymilian Rozwandowicz (wcześnie wykorzystał karnego dla łodzian).

Do największej sensacji doszło w Katowicach, gdzie GKS przegrał z Bytovią 1:2. Gospodarzom do utrzymania wystarczał remis. Nerwowo było już przed przerwą, gdy w 30 minucie Filip Burkhardt (były piłkarzy m.in.Widzewa) zdobył prowadzenie z wolnegio w 22 metrów. Wyrównał 2 minuty później Callum Rzonca i katowiczanie pod wodzą Dariusza Dudka (byłego piłkarza m.in. Widzewa) starali się utrzymać korzystny dla nich remis. W przedłużonym o 7 minut meczu znany nie tylko w okręgu łódzkim sędzia Paweł Pskit podyktował wolnego. Zwycięskiego gola głową strzelił Andrzej Witan…. bramkarz zespołu gości.

To szok dla „Gieksy” (byłych wicemistrzów kraju oraz czterokrotnych zdobywców Pucharu Polski). Przypomnijmy, że ten sezon katowiczanie rozpoczynali pod wodzą Jacka Paszulewicza.

Końcówka tabeli I ligi przedstawia się następująco: 15. Wigry Suwałki – 37 pkt, 16. Bytovia – 37, 17. GKS Katowice – 37, 18. Garbarnia – 2 pkt. O miejscach 15-17 decydował bilans bezpośrednich spotkań. Ostatnia trójka Bytovia, GKS Katowice i Garbarnia Kraków będzie rywalizować z Widzewem w II lidze w sezonie 2019/2020 (o ile klub z Bytowa przystąpi do rozgrywek).

W jedynym sobotnim meczu ostatniej kolejki II ligi Łęczna pokonała Radomiaka 5:2 (Dawid Dzięgielewski 2, Piotr Rogala, Igor Korczarowski, Marcin Pigiel – Peter Mazan, Jakub Rolinc). Lider z Radomia może stracić pierwszą lokatę na rzecz GKS Bełchatów, który w niedziele o godz.13 gra w Stargardzie z Błękitnymi. Jeśli bełchatowianie wygrają choćby 1:0, to nie tylko zapewnią sobie awans na zaplecze ekstrsklasy, ale zostaną mistrzem II ligi.