REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 abel55 168
2 wiesia 155
3 przemyk79 152
4 mario74... 152
5 Jazz_1910 151
6 rs333 149
7 wirgiliusz 149
8 siwy071910 147
9 magi 147
10 robert77u 147
REKLAMA
 
MAKiS wydał oświadczenie: "Twierdzenie, że Widzew dołoży do organizacji Mistrzostw Świata jest nieprawdziwe"
 
Wtorek, 7. maja 2019, godz. 19:36; źródło: Miejska Arena Kultury i Sportu

Nie trzeba było długo czekać na reakcję Miejskiej Areny Kultury i Sportu na dzisiejszą konferencję prasową władz Widzewa w sprawie organizacji Mistrzostw Świata U-20 na stadionie przy alei Piłsudskiego i związanymi z tymi problemami dla klubu i najemców powierzchni komercyjnych.

Władze MAKiS odniosły się do sprawy w oficjalnym oświadczeniu. W jego pierwszej części MAKiS wyjaśnia na jakich zasadach i na jaki czas stadion Widzewa zostanie przejęty przez FIFA na potrzeby organizacji Mistrzostw Świata U-20. Na podstawie obowiązującej umowy, FIFA przejmuje na 24 dni Stadion Miejski przy al. Piłsudskiego 138. Zgodnie z jej wymaganiami, na czas turnieju, część obiektu musi zostać wyłączona z funkcjonowania. Te przestrzenie są niezbędne do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia turnieju. Zostaną wykorzystane m.in. jako magazyny, zaplecza wolontariuszy czy biura FIFA. W tym momencie przestrzenie te zajmują najemcy Widzew Łódź SA. To m.in. klinika czy firma bukmacherska.

MAKiS poinformował też, że pierwsze spotkania z zarządem Widzewa odbyły się jeszcze w ubiegłym roku, co zdaniem przedstawicieli miasta było wystarczająco wczesnym terminem, żeby wypracować porozumienie ze wszystkimi najemcami lokali na stadionie. 5 września 2018 roku Widzew otrzymał pismo z prośbą o zawieszenie wykonywania wszystkich umów najmu pomieszczeń Stadionu Miejskiego. W ślad zanim pojawiły się kolejne dokumenty informujące o zasadach wyłączenia obiektu na czas mistrzostw oraz wypłacie ewentualnych odszkodowań.
REKLAMA

Od tego czasu pomiędzy Miejską Areną Kultury i Sportu, a zarządem Widzew Łódź SA odbyło się kolejnych kilka spotkań, na których szczegółowo omawiano zasady funkcjonowania Stadionu Miejskiego przy al. Piłsudskiego 138 w tzw. Okresie Wyłączności (13 maja – 15 czerwca 2019 r.).

Jak możemy przeczytać w dalszej części oświadczenia, tylko dzięki staraniom Miejskiej Areny Kultury i Sportu udało się wynegocjować z FIFA, że w trakcie Mistrzostw Świata U-20 większość najemców Widzewa będzie mogła przebywać na stadionie. Warunkiem jest tylko nie prowadzenie działalności w dniach meczowych. Tych przypada w Łodzi – 10, z czego 3 w weekendy. Żaden z polskich klubów, na których obiektach sportowych rozgrywane będą mecze Mistrzostw Świata nie otrzymał takich korzystnych warunków jak Widzew. Wszystkie też już dawno podpisały umowy przekazania stadionów FIFA.

Ponadto spółka MAKiS uważa iż twierdzenie, że „Widzew Łódź SA dołoży do organizacji Mistrzostw Świata U-20" jest nieprawdziwe. Od początku procesu negocjacji MAKiS twierdził, że nie będzie naliczał czynszu i opłat eksploatacyjnych za Okres Wyłączenia, że pokryje różnice w czynszu oraz, że pokryje wszystkie straty i utracone korzyści z powodu braku możliwości funkcjonowania Widzewa i jego podnajemców w trakcie Mistrzostw Świata. Ale może się to odbyć pod warunkiem zweryfikowania dokumentów źródłowych np. faktur czy też umów, zweryfikowanych przez niezależną komisję lub niezależnego audytora, a zgodnie z prawem można to zrobić dopiero po Mistrzostwach Świata.
REKLAMA

W oświadczeniu Miejskiej Areny Kultury i Sportu możemy też przeczytać, że 29 kwietnia 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli MAKiS i Widzew Łódź SA. Zarząd MAKiS wyszedł z niego z przeświadczeniem osiągnięcia porozumienia. Ustalono, że MAKiS przygotuje stosowną dokumentację. Wszystkie dokumenty opracowane przez kancelarię prawną zostały dostarczone do zarządu Widzew Łódź SA.

Na zakończenie spółka MAKiS poinformowała, że rozumie trudną sytuację Widzewa i jego podnajemców, ale również swoją. MAKiS nadal podtrzymuje dobrą wolę zakończenia procesu negocjacji i ma przeświadczenie, że strony osiągną stosowne porozumienie w tej sprawie dla dobra MAKiS, Widzewa i jego podnajemców.

KW