Łatwiejsza droga do ekstraklasy, czy może kolejna okazja na widzewski thriller?
 
Wtorek, 30. kwietnia 2019, godz. 09:17

Choć ścieżka do awansu na drugi poziom rozgrywkowy mocno się zagmatwała to jednak nadal Widzew ma wszystko w swoich rękach, albo raczej nogach. Należy wierzyć, że zespół wskoczy na ten poziom. 

A tam czeka na łodzian… reforma. Otóż Polski Związek Piłki Nożnej zmienił regulamin I ligi wprowadzając choćby zasady rozgrywania meczów barażowych o awans do ekstraklasy. Od kampanii 2019/20 łącznie awansują trzy drużyny. 

Dwie najlepsze ekipy wywalczą bezpośredni awans na najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce. Natomiast trzecim awansującym będzie zwycięzca meczów barażowych z udziałem klubów, które zajmą 3., 4., 5. oraz 6. miejsce. 

I tu krótki wyciąg z zasad. W pierwszym spotkaniu barażowym zagrają ze sobą 3. i 6. drużyna, a w drugim 4. i 5. W kolejnym meczu barażowym zmierzą się ze sobą zwycięzcy poprzednich par. Gospodarzami spotkań barażowych będą drużyny, które sezon zakończyły na wyższym miejscu. Baraże odbędą się bez rewanżów. 

Oczywiście, trzeba mieć wiarę, że jeżeli widzewiacy zagrają w I lidze i będą prowadzić szturm na ekstraklasę to nie zechcą znów pisać scenariusza przypominającego thriller. Jednak, patrząc na poprzedni sezon na czwartym poziomie i obecny na trzecim, można domniemywać, że termin finałowego barażu będzie dla widzewskiej społeczności ważny i warto zapisać datę 10 czerwca 2020 roku. 

PZPN uregulował również kwestię licencyjną. Od przyszłego sezonu, gdy drużyna zajmie miejsce premiowane bezpośrednim awansem do ekstraklasy, ale nie spełni wymagań licencyjnych, to jej miejsce zajmie kolejny najwyżej sklasyfikowany w tabeli klub. Natomiast zespoły sklasyfikowane od 7. miejsca w dół nie będą mogły brać udziału w meczach barażowych, nawet jeśli pary barażowe będą niekompletne.

Co istotne, z I ligi nadal będą spadały trzy zespoły, a to oznacza, że z II trzy wejdą. Ale o tym nie myślmy, bo przecież Widzew awansuje już teraz, prawda? 

PK