REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 wiesia 219
2 kosa76 215
3 magi 207
4 cypek1910 203
5 abel55 202
6 robert77u 194
7 czackikom 193
8 EGON72 192
9 sebalat... 191
10 conrado... 188
REKLAMA
 
Jest akt oskarżenia za mecz Tur Bielsk - Widzew
 
Czwartek, 11. kwietnia 2019, godz. 13:21; źródło: Piłkarska Mafia

Zaraz minie rok od tej sytuacji. 13 maja 2018 roku Widzew jechał na mecz 28. kolejki III ligi z Turem do Bielska Podlaskiego. Przed samym spotkaniem doszło do zmiany sędziego. Miał potyczkę prowadzić Kamil Baranowski (na zdjęciu, przed meczem z MKS Ełk - przyp.) z Siedlec, a ostatecznie gwizdał Piotr Urban.

Początkowo nie chciało nam się wierzyć w doniesienia o rzekomej propozycji korupcyjnej, która została złożona sędziemu Baranowskiemu. Jednak Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, iż wszczęto dochodzenie w tej sprawie. Przypomnijmy, że arbitrowi anonimowo zaproponowano sześciocyfrową kwotę za zwycięstwo gospodarzy. Gdy zgłosił sprawę przełożonym pojawiły się pogróżki, które sprawiły, iż odmówił przyjazdu na ligową rywalizację. Nasz komentarz możecie przeczytać [TUTAJ].
REKLAMA


W grudniu 2018 roku blog „Piłkarska Mafia” poinformował o wykluczeniu ewentualnego wątku match-fixingu przez rzecznika dyscyplinarnego PZPN, Adama Gilarskiego. Jest to efekt analizy, która nie wykazała żadnych wątpliwych zakładów bukmacherskich na to spotkanie trzecioligowe. 

Sam sędzia złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Komendy Rejonowej Policji Warszawa - Mokotów, a docelowo trafiło i do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, która w marcu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie próby ustawienia tegoż meczu. Według informacji wyżej wymienionego bloga oskarżony Andrzej T. Usłyszał zarzut u ustawy o sporcie (art. 46, ustęp 2):

Odpowiedzialność karna za przyjmowanie lub żądanie korzyści albo jej obietnicy:
1. Kto, w związku z zawodami sportowymi organizowanymi przez polski związek sportowy lub podmiot działający na podstawie umowy zawartej z tym związkiem, lub podmiot działający z jego upoważnienia, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg tych zawodów, 
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
2. Tej samej karze podlega, kto w wypadkach określonych w ust. 1 udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej.(...)


Według „Piłkarskiej Mafii” Andrzej T. miał zaproponować Baranowskiemu 175 tysięcy złotych łapówki. Nie jest jednak jasne na korzyść którego z klubów arbiter miał działać w tym meczu.

PK