9 sebalat... 136
10 tomaszf... 134

Tłok w czołówce: porażka lidera w Elblągu, Elana dogoniła Widzew

Sobota, 2. marca 2019, godz. 19:54

Piłkarze drugiej ligi wznowili rozgrywki. Z ośmiodrużynowej czołówki, walczącej o trzy miejsca premiowane awansem na zaplecze ekstraklasy, aż 5 zespołów grało w sobotę. Właśnie mecze tej piątki skupiały uwagę kibiców Widzewa, który rozpoczyna tegoroczną rywalizację jako wicelider. Na ogół faworyci radzili sobie świetnie z niżej notowanymi rywalami.

O sensacyjną wygraną postarała się tylko zamykająca stawkę Olimpia, która w Elblągu pokonała lidera z Radomia 2:1. Gole dla gospodarzy zdobyli Michał Fidziukiewicz w 32 minucie i Jakub Bojas z karnego w 44 minucie, a w 62 minucie honorową bramkę dla gości zdobył Niemiec Meik Karwot. Goście kończyli w dziesiątkę, bo w przedłużonym czasie gry Damian Jakubik został ukarany czerwoną kartką (druga żółta). Radomiak zakończył serial 8 z rzędu meczów bez porażki. Najmniej skuteczni drugoligowcy (16 goli) zwyciężyli najbardziej bramkostrzelny zespół II ligi (49 trafień).

Pierwszego drugoligowego gola 2019 strzelił Thiago Alves w 17. minucie meczu w Częstochowie, gdzie tamtejsza Skra przegrała z Olimpią Grudziądz aż 0:4 (0:2). 22-letni Portugalczyk został pozyskany zimą z Belenenses. Prowadzenie podwyższył w 24 minucie Kacper Skibicki. W styczniu ten 17-letni pomocnik podpisał 3-letni kontrakt z Legią, lecz stołeczny klub pozwolił mu grać do końca sezonu w klubie z Grudziądza. W 69. minucie gola strzelił German Ruiz, debiutujący w zespole 22-letni Hiszpan (poprzednio CD Rincon). Wynik ustalił w 72.minucie Przemysław Kita, który w Grudziądzu także strzelił bramkę Widzewowi.

Goście umocnili się na drugim miejscu wśród bramkostrzelnych zespołów (strzelili 43 gole i wyprzedza ich tylko o 6 bramek lider z Radomia). Dodajmy jeszcze, że to zaledwie druga porażka beniaminka na sztucznej murawie częstochowskiego obiektu.

W Boguchwale dobrze zaczęła mecz Stal Stalowa Wola. Już w 11. minucie „Stalówka” objęła prowadzenie w spotkaniu z Błękitnymi Stargard. Bramkę zdobył Andrzej Trubeha, który w zimowych sparingach bił rekordy skuteczności. W doliczonym czasie pierwszej połowy drugiego gola dla gospodarzy strzelił sprowadzony ze Stomilu rosły obrońca Szymon Jarosz. Emocji dodał kontaktowy gol młodzieżowca Adriana Kwiatkowskiego w 58 minucie. Goście na tym nie poprzestali i w 68 min. pozyskany z Warty Poznań Krystian Sanocki wyrównał na 2:2. Końcówka należała do Stali, dla której bramki zdobyli Michał Trąbka w 79 min oraz były widzewiak Piotr Mroziński w 81 minucie.

Zimująca na trzecim miejscu w tabeli Elana Toruń wystartowała w Rybniku. Z drugoligowców ROW najdłużej czekał na zwycięstwo, bo od dwunastej kolejki. Nie doczekał się. W 57. minucie zapewnił wygraną gościom gol Filipa Kozłowskiego, wicelidera strzelców (już 12 trafień). Beniaminek z Torunia zrównał się punktami z beniaminkiem z Łodzi (po 39 pkt). W najbliższą sobotę o godz. 19.10 na stadionie przy Al. Piłsudskiego Widzew będzie podejmował drużynę ROW, w której nie wystąpi odsunięty za kartki Bartłomiej Wasiluk.

W sobotę najszybszego gola strzelił 18-letni Oliver Lazar, który już w 3.minucie meczu w Katowicach zdobył prowadzenie dla Rozwoju w spotkaniu z Siarką Tarnobrzeg. Podwyższył z karnego w 18. minucie Kamil Łączek, a w 37 min trzecią bramkę strzelił Sławomir Musiolik (jesienią w Polonii Bytom). Drugi nowy nabytek Konrad Andrzejczak (wypożyczony z Gieksy) strzelił tuż przed przerwą na 4:0. W 53 minucie Musiolik zdobył swoją drugą bramkę. W ostatniej minucie znów skutecznie drugiego karnego egzekwował Łączek i skończyło się na 6:0. Katowiczanie zepchnęli gości pod spadkową kreskę.

O tym, że nie należy przeceniać wyników sparingów przekonał się Ruch. Niebiescy wygrali jako jedyni wszystkie zimowe mecze kontrolne, a w pierwszym tegorocznym występie ligowym przegrali w Bełchatowie 0:1. Decydującego gola strzelił w 30 minucie młodzieżowiec Marcin Ryszka. Dla bramkarza GKS Pawła Lenarcika był to dwunasty mecz z czystym kontem.

W ostatnim sobotnim meczu Pogoń zrewanżowała się Zniczowi za porażkę w Siedlcach 0:3 wygrywając w Pruszkowie 2:0. Gole strzelili młodzieżowcy Bartosz Wiktoruk w 42 minucie i Mateusz Bochnak w 52 minucie.

W niedzielę dokończenie 22.kolejki w meczach w Wejherowie Gryf – Widzew o godz. 13 oraz w Łęcznej, gdzie 5 minut później Górnik, który uprawnił do gry byłego mistrza Polski Mateusza Cetnarskiego, zmierzy się z Resovią.