REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 abel55 202
2 wiesia 189
3 mario74... 189
4 Jazz_1910 188
5 conrado... 186
6 RTSAdri... 184
7 siwy071910 182
8 robert77u 181
9 przemyk79 176
10 wirgiliusz 171
REKLAMA
 
Stadion. Postępy prac przy P138
 
Poniedziałek, 23. maja 2016, godz. 14:04

Redakcja „Widzewiaka” gościła w tygodniu na budowie stadionu miejskiego przy al. Piłsudskiego 138, aby zobaczyć co się zmieniło po ostatniej naszej wizycie.

Prace na obiekcie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wchodząc na stadion w oczy rzuca się pokryta prakrycznie w całości konstrukcja stalowa zadaszenia. Do ukończenia całego dachu pozostała jeszcze część wystająca na przestrzeni pięć metrów, która będzie uzupełniona przezroczystą płytą poliwęglanową. Położenie tychże uwarunkowane jest często od występujących warunków atmosferycznych, które w maju, są często niekorzystne. Podczas wizyty naszej redakcji, akurat na trybunę zachodnią zostały wciągnięte przez podnośnik na dach płyty poliwęglanowe. Na dachu trwał obecnie montaż tzw. „zetki”- profile aluminiowe, do których będzie przykręcana przezroczysta płyta. Główne lampy oświetlające boisko mają być niedługo montowane. Trwają pracę również przy uszczelnianiu położonej części stalowej zadaszenia oraz układane są też rynny.

Zobacz najnowsze zdjęcia z placu budowy »

Kierownik firmy z ADMT S.A. spod Sokółki, odpowiedzialny za całość montażu konstrukcji stalowej stwierdza: „Obecnie trwają pracę na trybunę zachodniej, gdzie w jednej części dachu została przygotowana konstrukcja stalowa pod montaż płyty poliwęglanowej. Pokryta płyta poliwęglanu będzie zamontowana na zewnętrznej krawędzi zadaszenia, gdzie będzie mogło wystąpić naturalne przepuszczenie światła na murawę. Pokrycie całości zadaszenia płytą poliwęglanową będzie wynosiła 2 tysiące metrów kwadratowych. Formatki są w wymiarze 5,30 m x 1,05 m, gdzie grubość wynosi 16 mm. Obecnie przy montażu pracuje 9 osób. Całość położenia i zakończenia prac przewidujemy do 20 czerwca.”
REKLAMA

Siedziska na trybunach stadionu będą wykonane przez ”Grupa Nowy Styl”. W większości obiekt zostanie zapełniony fotelikami plastykowymi, a na trybunie VIP i w Sky-boxach będą bardziej luksusowe (wyściółka, gąbka i pokrycie skórą). Stadion będzie miał krzesełka głównie w dominującym czerwonym kolorze. Na trybunie wschodniej, będzie widniał napis „Widzew” utworzony w kolorze białym i czarne obramowanie wokół liter. Kiedy na stadionie przy Piłsudskiego 138, drużyna Widzewa nie będzie rozgrywać swojego meczu, napis na krzesełkach będzie zasłaniany specjalnymi pokrowcami. Prace z montażem siedzisk mają rozpocząć się od połowy czerwca.

W niedługim czasie główni decydenci na budowie stadionu będą gościć w firmie: „Trawa Rolowana Plantacja” z Czarnocina, aby obejrzeć trawę jaka będzie położona na stadionie. Wizyta będzię powtórzona. Jeszcze przed ostateczną decyzją zainteresowani ponownie się tam pojawią, stanie się to zapewne w lipcu. Ostatnio z usług tej firmy korzystała Wisła Kraków oraz kluby zagraniczne z Francji: Lyonie i Nicei, gdzie przygotowują swoje stadiony do Mistrzostw Europy. "Etapem prac jakie wykonamy przed położeniem murawy nastąpi: korytowanie, drenaż, ogrzewanie i kolejne warstwy w tym położenie murawy. Na trybunie zachodniej cały czas pracę trwają, gdzie na zewnątrz jesteśmy w połowie tynkowania. Również kładziony jest tam klinkier cegielniany. Robiony jest na specjalne zamówienie i jego wygląd jest postarzały, gdyż ma imitować „robotnicze, dawne stare miasto Łódź". Będzie on położony na dwóch łukach trybuny od strony Tunelowej i Piłsudskiego. Klinkieru na razie nie widać, gdyż jest położony u góry i celowo nie jest kładziony w dół.


Pozostałe trybuny czyli: południowa, wschodnia i północna, elewacje będą miały wykończenie ocynkowaną siatką maskującą wraz z kilkoma innymi elementami ozdobnymi co  z pewnością wpłynie na estetykę zewnętrzną stadionu. Powierzchnia wyłożona siatką to 3 200 metrów.

Jeśli chodzi o trybunę północną (demontażowaną) zwaną przez kibiców „Niciarką”, to obecnie jest tam wylewany beton do przygotowania podłoża. Dokładnie tam, gdzie będzie znajdować  przestrzeń do demontażu. Wnęka tej trybuny może być wykorzystywana np.: na koncert i postawienie w tym miejscu sceny. Montowanie trybuny demontażowej nastąpi 24 czerwca, a oddanie na koniec lipca. Pod tą trybuną będzie znajdować się zaplecze gospodarcze oraz garaże.


Na trybunie wschodniej prace ukończenie bedą za około pięć tygodni. Najwcześniej jednak robota zakończona zostanie przy południowej trybunie. To kwestia dwóch tygodni. W środku mamy już zrobione wszędzie wylewki na posadzki. Wykonaliśmy już próbki malowania, akurat w tym przypadku na biało. Od poniedziałku wchodzimy już na wykończenia m.in.: ścian, sufitów, zabudowy płyt g-k, oraz położenie płytek. Na czterech trybunach mamy już kilka łazienek zrobionych próbnie. Jutro mamy zebranie zobowiązujące i będziemy wspólnie je oglądać. Zostaną podjęte decyzję czy wszystko jest ok. W zachodniej części trybuny kładzione jest też ogrzewanie podłogowe, gdzie będą znajdować się szatnie dla zawodników gospodarzy i gości. Będzie też pomieszczenie z siłownią, ale z grubszą podłogą i ogumowaną. Montowanie trybuny nastąpi 24 czerwca, a oddanie na koniec lipca. Pod tą trybuną będzie znajdować się zaplecze gospodarcze oraz garaże.

Za trybuną wschodnią, będzie parking na 663 stanowiska parkingowe dla samochodów osobowych (w tym 113 miejsc VIP) i 9 stanowisk autobusowych. Zrobiony jest już wykop, gdzie są wykonywane prace związane z kanalizacją oraz również od strony ulicy Tunelowej "-
zakończył wypowiedź kierownik Mosty-Łódź Marcin Muszyński.

Pierwszy położony poliwęglan na zadaszeniu stadionu został założony w dniu 18 maja w ilości 6 sztuk. Kolejne arkusze płyty poliwęglanowe będą teraz systematycznie przybywać na przygotowanej konstrukcji stalowej zwanej „zetki”. Również rozpoczęto w dniu 20. maja, pracę przy oświetleniu boiska, gdzie w całości montaż lamp jest już widoczny na jednej z konstrukcji stalowej o kształcie przypominającym figurę geometryczną - trapez. Pierwsze oświetlenie założono na południowej trybunie czyli „Pod Zegarem”. Przypomnijmy, że projektantami budowy stadionu są architekci z Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie. Inwestorem przedsięwzięcia jest samorząd Miasta Łódź, a generalnym wykonawcą - Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty- Łódź” S. A. Nowobudowany Stadion Miejski w Łodzi przy al. Piłsudskiego 138, będzie miał dokładnie 18 018 miejsc siedzących (w tym 900 miejsc sektor kibiców gości, zlokalizowany w trybunie północnej).

Oddanie całego stadionu zaplanowano na listopad 2016 roku. Stadion, na którym swoje mecze będą rozgrywali m.in. zawodnicy RTS Widzewa Łódź, będzie składał się z 4 trybun, gdzie zachodnia będzie wyposażona odpowiednio dla potrzeb klubu, dziennikarzy, oraz widzów - VIP. Koszt inwestycji: ok. 137 mln złoty.

Przemysław Sujka