9 Motylan... 43
10 Money 42

Piast Gliwice - Widzew Łódź 3:0 (2:0)

Piątek, 20. września 2013, godz. 19:52

Widzew ostatni raz wygrał na wyjeździe w Gliwicach, jedenaście miesięcy temu. Gdzie zatem przerwać wyjazdową niemoc, jeśli nie na tym samym boisku? Tak kalkulowali widzewiacy przed meczem. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna. Widzew został rozgromiony przez Piasta, a o porażce zdecydowały przede wszystkim stałe fragmenty gry.

Zobacz zdjęcia z meczu Piast Gliwice - Widzew Łódź »

Obie drużyny do gry przystępowały pod presją, związaną z seriami kolejnych meczów bez wygranej lidze. Widzew był po czterech takich meczach, a Piast po pięciu. Jeśli chodzi o ostatnie niepowodzenia łódzkiej drużyny, to wielu tłumaczyło je brakiem stabilizacji w podstawowej jedenastce. Tym razem jednak roszad w składzie nie było. Trener Radosław Mroczkowski desygnował do gry identyczną jedenastkę, jak przed tygodniem.

Początek meczu zwiastował ciekawe widowisko. Już w 7. minucie Widzew powinien objąć prowadzenie. Po fenomenalnym podaniu Veljko Batrovicia, w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Eduards Visnjakovs. Łotysz jednak, zamiast uderzyć technicznie, huknął w stronę bramki i Dariusz Trela obronił. Piast odpowiedział kilkoma uderzeniami. Dwukrotnie na bramkę uderzał Kamil Wilczek, najpierw z 13 metrów, potem na 5 metrze głową, ale w obu przypadkach bezbłędnie bronił Maciej Mielcarz. Gola nie przyniosło także uderzenie Damiana Zbozienia. W 15. minucie zza pola karnego szczęścia próbował Podgórski, ale trafił prosto w bramkarza.

W 18. minucie głupiego przewinienia przed polem karnym dopuścił się Jonathan Perez. Zapłacił żółtą kartką, ale Piast miał też rzut wolny z około 20 metrów. Do piłki podszedł Podgórski, dograł ją w pole bramkowe, a tam znowu zawinił Perez, który przegrał pojedynek Csabą Horvathem. Ten skierował futbolówkę do siatki i było 1:0. W 24. minucie było jeszcze gorzej. Wilczek przed polem karnym oszukał Kevina Lafrance`a, wyłożył piłkę Rubenowi Jurado, a ten płaskim strzałem umieścił ją w długim rogu bramki Widzewa. Goście jeszcze przed przerwą mogli zniwelować stratę. Przed szansą stanął Batrović, który tuż przed polem karnym ładnym zwodem uwolnił się spod opieki obrońców i uderzył silnie lewą nogą, niestety piłka poszybowała nad bramką.

Warto wspomnieć, że jeszcze przed przerwą Mroczkowski dokonał zmiany w składzie. Zdjął z boiska Marcina Kaczmarka, a zastąpił go Alexem Bruno. W przerwie trener Widzewa dokonał kolejnej zmiany. W miejsce niepewnego Pereza na boisku zameldował się Krystian Nowak. Widzew na drugą połowę wyszedł z zamiarem walki o co najmniej remis, ale szybko szanse na zdobycz punktową zostały przekreślone. W 52. minucie Matras dobrze zagrał do Wilczka. Wyszedł do niego Mielcarz i niestety, faulował rywala poza polem karnym, za co oczywiście obejrzał czerwoną kartkę.

Na boisku zameldował się Maciej Krakowiak. Co zaskakujące, opuścił je jeden z bardziej kreatywnych graczy w łódzkiej drużynie - Batrović. Rzut wolny nie przyniósł Piastowi bramki, ale rzut rożny, który gospodarze wykonywali chwilę później, już niestety tak. Po dośrodkowaniu Podgórskiego, drugi raz piłkę do widzewskiej bramki skierował Horvath. Do końca meczu było jeszcze kilka stałych fragmentów gry w okolicach widzewskiej bramki i przy każdym obrona gości musiała drżeć ze strachu. Najbliżej szczęścia był Wilczek, który po dośrodkowaniu - a jakże - Podgórskiego, uderzył tuż nad bramką.

Widzew, mimo beznadziejnej sytuacji, próbował zdobyć bramkę honorową. W 83. minucie, po dośrodkowaniu Leimonasa, głową strzelał Edaurds Visnjakovs, ale posłał piłkę wysoko nad bramką. Niecelny był również strzał Nowaka z 25 metrów w 88. minucie.