REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 kosa76 168
2 magi 161
3 robert77u 154
4 wiesia 149
5 EGON72 147
6 cypek1910 144
7 Papay 143
8 sebalat... 140
9 FeelFaza 140
10 jacekz 137
REKLAMA
 
87 lat od pierwszego walnego RTS Widzew
 
Sobota, 24. stycznia 2009, godz. 10:29
W sobotę mija 87 lat od zwołania pierwszego walnego zgromadzenia założycieli RTS Widzew Łódź. Widzewscy działacze spotkani się 24. stycznia 1922 roku w dzielnicowym lokalu PPS przy ul. Rokicińskiej 54. Stali bywalcy nazywali go "Herbaciarnią". Niedługo potem wybrano pierwszy zarząd towarzystwa w składzie: prezes – Bolesław Świerożewicz, zastępca prezesa - Antoni Staniecki, sekretarze - Antoni Grzelak i Józef Wojtczak, skarbnik - Ludwik Rękowski, gospodarz - Karol Rękowski oraz członkowie zarządu - Zygmunt Bujnowicz, Stanisław Walter i Wincenty Suski. Pięciu z dziewięciu członków pierwszego zarządu było wcześniej członkami TMRF Widzew (Świerożewicz, Staniecki, Grzelak, L. Rękowski i Wojtczak), którego tradycje do dziś kultywuje nasz klub.

Pierwsze walne zgromadzenie przygotował zapewne komitet organizacyjny RTS Widzew, do którego należeli: wymienieni już L. Rękowski, Wojtczak, Suski, Staniecki oraz Jan Augustyniak i Wacław Gapiński. Pięciu z sześciu, to byli członkowie, bądź zawodnicy TMRF Widzew.

REKLAMA

Co ciekawe w jubileuszowej książce na 50-lecie Widzewa wzmiankuje się, że pierwsze próby reaktywowana klubu miały miejsce w 1920 roku! Dzielnicowy komitet PPS wytypował nawet grupę swoich działaczy do tego celu. Oto jej skład: Antoni Grzelak, Karol i Ludwik Rękowscy, Wincenty Suski, Bolesław Świerożewicz, Józef Wojtczak oraz Marian i Edmund Zdziarscy. Ci ostatni także byli członkami TMRF Widzew. Niestety zapewne wojna polsko-sowiecka nie pozwoliła wspomnianej grupie doprowadzić dzieła do końca.
 
Co wiemy o członkach pierwszego zarządu? Niewiele. Większość była związana z PPS. Do władz klubu dostali się również dwaj piłkarze: Walter i Bujnowicz. Ten pierwszy liczył sobie 24 lata. Rękowscy to bracia. Świerożewicz, Grzelak i Bolesław Zdziarski nie przeżyli niemieckiej okupacji.


Włodzimierz Gawroński