9 wiesia 120
10 rafi4414 120

Putin z Bronią straszą Widzew

Wtorek, 10. lipca 2018, godz. 11:04

Piłkarze Widzewa rozpoczną rozgrywki II ligi w sobotę, 21 lipca, o godz. 19.10 na stadionie przy Al. Piłsudskiego, gdzie podejmować będą Olimpię Elbląg. Goście po porażkach w meczach kontrolnych z Dinamem Bukareszt 0:4 i Olimpią Grudziądz 0:1 wygrali sparing w Lubinie z siódmym zespołem ekstraklasy Zagłębiem 1:0 (po golu Jakuba Bojasa z karnego).

Widzewiacy po remisie 0:0 w Chorzowie z Ruchem oraz zwycięstwach podczas zgrupowania w Opalenicy ze Stomilem Olsztyn 2:0 i reprezentacją AFE 3:1 rozegrają środę o godz. 17 przedostatni mecz kontrolny. Na obiekcie Łodzianki podejmą Broń Radom.

Goście są beniaminkiem III ligi. Zdobyli pierwsze miejsce w grupie południowej mazowieckiej czwartej ligi (aż 89 goli strzelonych), a następne w barażach dwukrotnie pokonali mistrza grupy północnej Mazovię Mińsk Mazowiecki 2:0 i 2:0. Aż 3 gole w tym dwumeczu strzelił 29-letni napastnik Kamil Czarnecki, a jedną bramkę zdobył Ukrainiec Wiktor Putin.

Broń powstała w 1926 roku. Grała w II lidze w 1957 roku oraz w latach 1979-1989. Wiele lat toczyła Święte Wojny Radomia z Radomiakiem. Jest ciekawe, że z trzech najsłynniejszych wychowanków klubu, dwóch święciło sukcesy z Widzewem: Kazimierz Przybyś, który zdobył w 1985 roku Puchar Polski z RTS, grał w finałach mundialu 1986 jako widzewiak oraz inny reprezentant Rafał Siadaczka, widzewski mistrz Polski 1996 i 1997, uczestnik Ligi Mistrzów 1996. Trzecim był Tomasz Dziubiński, czyli pierwszy Polak, który zdobył gola w Lidze Mistrzów w 1993 roku (w barwach FC Brugge w meczu z Glasgow Rangers).

Od 18 czerwca 2017 roku trenerem Broni jest 46-letni Artur Kupiec, były piłkarz m.in. Legii, Polonii Warszawa, Korony Kielce. Pod jego wodzą klub z Radomia grał już w tym roku mecz kontrolny z Widzewem. Był to ostatni sprawdzian łodzian przed rundą rewanżową III ligi. 2 marca także na boisku Łodzianki, tyle że sztucznym, widzewiacy wygrali tylko 1:0. Gola już w 2 minucie strzelił Robert Demjan. Przed przerwą gospodarze dominowali, ale były bramkarz Widzewa Michał Kula już nie dał się pokonać. W drugiej połowie goście przejęli inicjatywę i byli bliscy wyrównania. M.in. piłka po strzale Putina uderzyła w poprzeczkę.

Dla kibiców Widzewa środowy sprawdzian będzie okazją do obejrzenia pierwszy raz w Łodzi zespołu gospodarzy po powrocie do klubu trenera Radosława Mroczkowskiego oraz nowych piłkarzy, pozyskanych już w trakcie letnich przygotowań.